Na co zwrócić uwagę, kupując budkę lęgową. Gdzie i jak należy ją powiesić

Czytaj dalej
AG

Na co zwrócić uwagę, kupując budkę lęgową. Gdzie i jak należy ją powiesić

AG

Obecnie jest jeszcze czas na rozwieszenie budek lęgowych. Można to wprawdzie zostawić sobie na wiosnę, ale łatwo wtedy o spóźnienie.

Zresztą rozwieszamy budki nie tylko z myślą o wiosennych lęgach, bo w niektórych znajdą schronienie zimujące u nas ptaki lub gryzonie.

Trzeba jednak wiedzieć, jakie budki są odpowiednie dla jakich gatunków i jak należy je rozwiesić. Przełóżmy to ogólne zalecenie na szczegóły:

Zastanówmy się teraz, czy zależy nam na jakimkolwiek ptaku, czy chcemy zwabić określony gatunek? Jeśli nam wszystko jedno, co zwabimy, wybierzmy budkę najbardziej uniwersalną, o średnicy otworu w granicach 30 - 45 mm. Do takiej budki wprowadzą się chętnie sikora bogatka, pleszka, muchołówka, a w przypadku 40 - 45 mm także szpak.

Budki o otworach rzędu 26-28 mm będą atrakcyjne dla najmniejszych ptaków, takich jak sikory modre i ubogie.

Wiosenne pleszki, kopciuszki, a także jaskółki chętnie wprowadzą się pod okap komórki czy garażu, ale zamiast typowej budki wybiorą tzw. półotwarte skrzynki lęgowe - płytsze, o większej podłodze i wygodniejszym dostępie w postaci szerokiej szpary pomiędzy podłogą a okapem.

Nawet najlepsza budka nie zwabi jednak ptaka, jeśli zostanie umieszczona w miejscu wystawionym na długotrwałe działanie słońca lub z otworem wlotowym narażonym na wiatry i zacinające deszcze. Inne błędy to umieszczenie jej zbyt nisko i za blisko sąsiedniej budki.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.