LB

Na dachu urzędu polały się litry miodu

Z pasieki zlokalizowanej na dachu Urzędu Marszałkowskiego zebrano wczoraj pierwszy miód lipowo-spadziowy. Fot. Grzegorz Olkowski Z pasieki zlokalizowanej na dachu Urzędu Marszałkowskiego zebrano wczoraj pierwszy miód lipowo-spadziowy.
LB

Pasieka w niezwykłym miejscu, w samym centrum miasta. Składa się z pięciu uli. 150 tys. pszczół wyprodukowało tam ponad 30 litrów miodu.

Z pasieki umieszczonej w maju na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zebrano wczoraj pierwszy miód. Rezultat pracy około 150 tysięcy pszczół to ponad 30 litrów pysznego miodu.

- Promujemy idee hodowli pszczół w miastach. Wspólnie z pszczelarzami chcielibyśmy rozpropagować naszą akcję, by podobne pasieki powstawały również w innych częściach regionu, także w ogródkach działkowych czy przydomowych. Pszczelarstwo to świetne hobby i doskonały sposób na odstresowanie - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Pięć uli, które od maja stoją na dachu urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu, to jedyna taka pasieka w mieście. Fachową opiekę nad pszczołami zapewnia Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Ule przekazał nieodpłatnie producent sprzętu pszczelarskiego Tomasz Łysoń, natomiast rodziny pszczele zasiedlono dzięki pomocy pasieki hodowlanej z ODR Zarzeczewo oraz prezesów regionalnych związków pszczelarzy z Bydgoszczy i Włocławka.

- Miodobranie to najsłodszy dzień dla pszczelarza - mówi Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką. - Rozpoczynamy je od wybierania ramek z ula, odsklepiamy miód, poddajemy go wirowaniu i przecedzamy przez sita. Następnie powinien odstać dwa-trzy dni i dopiero wtedy przelewamy go do słoików. Marszałkowski miód po przebadaniu trafi na stoły, m.in. w domach dziecka.

Autor: (LB)

LB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.