Na dziesięć minut zostawimy auta za darmo. Potem trzeba będzie zapłacić

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Marta Mikołajska

Na dziesięć minut zostawimy auta za darmo. Potem trzeba będzie zapłacić

Marta Mikołajska

Wygląda na to, że w sprawie płatnego parkowania na bydgoskim lotnisku nic się nie zmieni.

Niedawno pisaliśmy na temat płatnych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przy Porcie Lotniczym Bydgoszcz. O interwencję poprosił nas Czytelnik. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w tej kwestii nic się nie zmieni.

Niby niedużo, ale ...

- Jakiś czas temu pojechałem na lotnisko, by odebrać syna i spotkało mnie niemałe zaskoczenie. Korzystam z miejsc dla osób niepełnosprawnych, a mimo to naliczono mi opłatę w wysokości 7 zł. Niby niedużo, ale przecież nie po to opłacam Kartę Parkingową, żeby jeszcze dodatkowo płacić za zostawienie samochodu. Zwłaszcza, że w wielu miejscach za granicą parkingi dla osób niepełnosprawnych są darmowe, także na lotniskach – podkreśla pan Marek.

W sprawie przywrócenia zasad naliczania opłat za postój na „kopertach” interpelację do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego złożył jeden z bydgoskich radnych.

- Na razie nic więcej nie możemy zrobić, ponieważ w większości - w około 70 procentach - lotnisko jest własnością samorządu wojewódzkiego. Do Bydgoszczy należy jedynie około 20 proc. - słyszymy.

Zmian raczej nie będzie

O stanowisko zapytaliśmy Piotra Całbeckiego, marszałka województwa.

- Regulamin parkingu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA przewiduje możliwość bezpłatnego parkowania w obrębie parkingu „P1” dla wszystkich kierowców (do dziesięciu minut - przyp. aut.). Czas postoju nie odbiega od tych, które obowiązują na innych lotniskach w Polsce (...) – możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację radnego. - Należy przy tym podkreślić, że żadne z polskich lotnisk nie zwalnia z opłat parkingowych na podstawie Karty Parkingowej dla niepełnosprawnych, a też nie wszystkie umożliwiają nieodpłatne, krótkoterminowe parkowanie.

Sprawdziliśmy, jak wygląda to na innych lotniskach. W Polsce jest ich trzynaście, nie licząc tego w Radomiu, które jest w budowie, i Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Nawet dwie godziny

Jak się okazuje, strefa krótkiego postoju (tzw. „Kiss & Fly” - dop. aut.) obowiązuje … na każdym z nich. Przeważnie jest to od dziesięciu do piętnastu minut. Jednak na niektórych z nich obowiązują dodatkowe ulgi.

Na przykład, w Poznaniu osoby niepełnosprawne na terenie parkingów lotniskowych auto zostawią za darmo na dwie godziny. Powyżej tego czasu mogą liczyć na specjalne zniżki. Na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach z kolei, klienci legitymujący się ważną Kartą Parkingową osoby niepełnosprawnej zwolnieni są z opłaty do trzydziestu minut od chwili wjazdu na parking. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Lublinie - tam niepełnosprawni auto zostawią bezpłatnie na pół godziny. W Zielonej Górze parking jest bezpłatny dla wszystkich posiadaczy samochodu.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.