Tomasz Wersocki

Na lewym brzegu projektanci widzą m.in. plażę i trasę spacerową. Nie wiadomo, co pojawi się po drugiej stronie

Toruń przyszłości Na lewym brzegu projektanci widzą m.in. plażę i trasę spacerową. Nie wiadomo, co pojawi się po drugiej stronie Fot. SławomirKowalski Toruń przyszłości Na lewym brzegu projektanci widzą m.in. plażę i trasę spacerową. Nie wiadomo, co pojawi się po drugiej stronie
Tomasz Wersocki

Zorganizowany przez miasto konkurs zaowocował pomysłami na zagospodarowanie Kępy Bazarowej i okolicy. Na ich realizację musimy jednak poczekać.

W konkursach władze Torunia szukały pomysłów na zagospodarowanie obu brzegów Wisły - lewego na odcinku między Kępą Bazarową a ruinami zamku dybowskiego oraz prawego na fragmencie między przystanią AZS a Portem Drzewnym. Ostatecznie w przypadku pierwszego pojawiły się trzy propozycje architektoniczne, drugiego - cztery.

W przypadku pomysłów na zagospodarowanie fragmentu brzegu Wisły między przystanią a Portem Drzewnym żaden nie zadowolił komisji konkursowej.

Zwycięzca z Wrocławia

Jeśli chodzi o koncepcję dla odcinka na lewobrzeżu, to pierwsze miejsce przyznano tej autorstwa Pracowni Architektonicznej Artura Klimczaka z Wrocławia, która otrzymała nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 21 tysięcy złotych przypadła Mai Matuszewskiej z Warszawy, która swój projekt opracowała wraz z trzyosobowym zespołem warszawskiemu projektantowi.

- Propozycje ze zwycięskiej koncepcji sugerują łagodne przekształcenie obszaru lewobrzeża. W projekcie zachowano wiele potrzebnych i ważnych elementów przyrodniczych czy historycznych. Pojawią się również funkcje turystyczne i rekreacyjne - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Zwycięska praca zakłada stworzenie na lewym brzegu Wisły wielu atrakcji, jak np. szklanej trasy widokowej po obwodzie w koronie murów zamku, dziedzińca z podcieniem jako miejsca organizowania wystaw, imprez okolicznościowych itp. Przed zamkiem miałoby się znaleźć letnie kino, a bliżej rzeki - plaża z nawodną instalacją świetlną do sezonowych pokazów zsynchronizowanych z muzyką oraz przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Wersocki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.