Na sztandarze będą dwa herby

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czesław Wachnik

Na sztandarze będą dwa herby

Czesław Wachnik

Na sztandarze ma się znaleźć herb rodu Sczanieckich, czyli Osoria, a także herby powiatu i województwa oraz godło naszego kraju.

Na najbliższej sesji radni Szczańca mają przyjąć nowy statut gminy Szczaniec (środa, 27 stycznia). W większości jest on powtórzeniem dotychczasowego statutu, ale jest kilka interesujących nowości. Otóż radni zapowiadają stworzenie sztandaru gminy oraz ustanowienie tytułu honorowego obywatela gminy.

Wiceprzewodniczący rady Józef Wencel powiedział nam: - Sztandar to bardzo ważna rzecz dla miejscowej społeczności. Może nawet to dziwne, że nikt dotychczas nie zaproponował jego uszycia. Po uchwaleniu statutu trzeba będzie znaleźć pieniądze, by gmina mogła mieć sztandar. Najlepszym terminem jego przyjęcia jako symbolu, byłyby dożynki. Wtedy gromadzi się wielu ludzi- dodał radny Wencel.

W projekcie statutu czytamy, że na sztandarze ma się znaleźć herb rodu Sczanieckich, czyli Osoria, a nad nią napis GMINA SZCZANIEC. Dodatkowo ma tam być herb powiatu świebodzińskiego i województwa lubuskiego ,a także godło Rzeczypospolitej Polskiej. Jedna strona sztandaru ma być koloru żółtego, druga - czerwonego. Natomiast drzewce zostanie zwieńczone godłem Rzeczypospolitej Polskiej.

Sekretarz Czesław Słodnik dodał, że władzom gminy też zależy na ustanowieniu sztandaru. - Wydaje się, że termin po wakacjach, kiedy rozpoczynają się dożynki, jest dobry. Trzeba jednak wcześniej znaleźć pieniądze i zlecić uszycie. Ale o tym muszą zadecydować radni, wydzielając też w budżecie pieniądze - zapowiedział sekretarz.

Przewiduje się także uchwalanie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Szczaniec”. Jednak wcześniej radni muszą opracować regulamin, który stanie się podstawą przyznawania tytułu.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.