Na taką salę do ćwiczeń Kargowa czekała aż 70 lat

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Na taką salę do ćwiczeń Kargowa czekała aż 70 lat

Marek Białowąs

Hala sportowa już działa. Nareszcie! - cieszą się gimnazjaliści.

- Sala jest super. Wreszcie nie będziemy zimą marzli na lekcjach wychowania fizycznego - mówią uczennice kargowskiego gimnazjum, które już korzystają z nowego obiektu.

W minionym tygodniu tak wyczekiwana nowoczesna hala sportowa przy Gimnazjum im. Jana Pała II w Kargowej uzyskała prawo do użytkowania. Uroczyste otwarcie połączono z obchodami patrona szkoły. Na wydarzeniu nie zabrakło gości - samorządowców z sąsiednich gmin jak i przedstawicieli powiatu oraz wojewody.

Zgodnie ze szkolną tradycją, imprezę rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Po przemówieniach gości dyrektor gimnazjum Leszek Radom, Jan Wosiek, wykonawca obiektu, Dariusz Wróblewski starosta zielonogórski, Waldemar Gredka dyrektor biura wojewody, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Zuzanna Kędziora dokonali symbolicznego aktu przecięcia wstęgi. Później proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha, ksiądz Marek Pietkiewicz poświęcił nowy obiekt.

Przybyli goście przekazali szkole – piłki, z których korzystać będą uczniowie gimnazjum. - W sali uczniowie już mają zajęcia i wiem, że bardzo się z tego cieszą - mówi J. Fabiś. - Zresztą cieszą się nie tylko uczniowie ale chyba wszyscy mieszkańcy Kargowej. Czekaliśmy na taką halę tyle lat. Poprzednia sala sportowa w naszym mieście została spalona przez żołnierzy radzieckich w 1945 r. Podobno znaleźli w niej jakieś flagi hitlerowskie i to było pretekstem podłożenia ognia - dodał.

Gminne Centrum Kultury wkrótce ogłosi regulamin wynajmu hali przez mieszkańców

Hala sportowa nie będzie służyć tylko młodzieży szkolnej. Gminne Centrum Kultury, które administruje obiektem przygotowuje już regulamin wynajmu sali dla mieszkańców gminy. Co ważne w hali jest znakomita akustyka i możliwe, że będzie można w niej organizować koncerty.

- Fajna jest nowa hala - mówią gimnazjalistki Sandra i Marta Woźniak, Nikola Duda i Amelia Śmiałek
Mariusz Kapała - Fajna jest nowa hala - mówią gimnazjalistki Sandra i Marta Woźniak, Nikola Duda i Amelia Śmiałek

- Administrator obiektu będzie się też starał o zwrot podatku VAT, który gmina zapłaciła, współfinansując obiekt. Odzyskamy około 170 tys. zł - powiedział J. Fabiś.

Warto przypomnieć, że o potrzebie budowy podobnego obiektu w Kargowej mówiono od lat. Poprzedni burmistrz zlecił wykonanie dokumentacji projektowej na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej i rozpoczęto starania o uzyskanie dofinansowania. W październiku 2013 r. złożono wniosek w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze o wpisanie budowy hali przy gimnazjum do programu rozwoju bazy sportowej woj. lubuskiego. Udało się to, po niezbędnych poprawkach, na początku 2015 r. Niemal dokładnie rok temu ogłoszono przetarg na budowę obiektu o powierzchni całkowitej ponad 975 mkw. Zgłosiło się 15 firm, a zwycięzcą okazało się Przedsiębiorstwo Budowlane ,,Kontrakt’’ z Wilkowic.

Koszt budowy hali wyniósł ponad 2,7 mln zł, a wartość dotacji jaką Kargowa otrzyma od ministerstwa sportu wynosi blisko 1,7 mln zł. Ponad 1 mln zł to wkład własny gminy Kargowa.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.