Na tej drodze asfalt powinien być dawno

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Na tej drodze asfalt powinien być dawno

Czesław Wachnik

Dziś, w środę 30 grudnia świebodzińscy radni mają przyjąć budżet na 2016 rok. Jedną z inwestycji która zostanie zapisana, będzie budowa drogi do byłej trójki.

Milena Kożuch bardzo często jeździ z Lubinicka do Świebodzina. I chcąc dojechać jak najszybciej, wybiera polną drogę, położoną obok ogródków działkowych, którą wjeżdża wprost na osiedle Słoneczne, a dalej Sulechowską do centrum miasta. Spotkaliśmy ją też tam we wtorek.
- Nawierzchnia jest fatalna, ale przy dobrej pogodzie wybieram ten skrót. Niestety po większych deszczach droga jest nieprzejezdna i aż prosi się, by położyć tu asfalt - mówi. - Wtedy skorzystaliby mieszkańcy Słonecznego.

- Ta droga powinna być zbudowana już dawno. Jeździ nią wiele osób - mówi Milena Kożuch.
Czesław Wachnik - Ta droga powinna być zbudowana już dawno. Jeździ nią wiele osób - mówi Milena Kożuch.

Robert Majski bardzo często jeździ do znajomego w Babimoście: - Ta droga już od dawna powinna mieć nawierzchnię asfaltową. Pamiętajmy, że na osiedlu Słonecznym, w tym domków jednorodzinnych, mieszka jeśli nie tysiące to setki ludzi. I to oni wybierając się w kierunku Babimostu czy Poznania mogliby jechać obok ogródków działkowych, a nie Sulechowską, która zawsze jest zapełniona - mówi Robert Majski.

Radni mają zaklepać nieco ponad 1,1 miliona złotych na przebudowę i rozbudowę drogi

Marek Nowacki z wydziału budownictwa urzędu miejskiego przed kilkoma dniami powiedział nam, że miasto ma przygotowaną dokumentację z której wynika, że koszt budowy, bo będzie to jednak budowa wspomnianego szlaku, wyniesie około 1,4 mln zł. Jest też gotowy projekt, jest pozwolenie na budowę. Brakuje jednego, chyba najważniejszego czyli pieniędzy. I właśnie dziś, 30 grudnia zatwierdzając budżet gminy na 2016 rok, radni mają zaklepać nieco ponad 1,1 miliona złotych na przebudowę i rozbudowę drogi gminnej osiedlowej na działce 829, 589/1 i 827 w obrębie III Świebodzina. Droga ta nie ma nazwy, stąd taki skomplikowany wpis. - Musimy nadać jej nazwę, bo tak będzie prościej. Już w styczniu spróbuję rozpocząć procedurę nadania nazwy - obiecał wiceburmistrz Krzysztof Tomalak.

Skąd 1,1 mln zł, a nie wcześniej planowane 1,4 mln zł? - zapytaliśmy skarbnik Izabelę Zabłocką. - Z wcześniejszych szacunków wynikało, że będzie potrzebne 1,4 mln zł, ale kiedy dostaliśmy konkretny kosztorys, to wydaje się, że wystarczy mniejsza suma - wyjaśnia.

Marek Nowacki tłumaczy też, że opóźnienia w budowie wspomnianej drogi wynikły z braku gruntu. Jako że przy drodze brak kanalizacji deszczowej, konieczna będzie budowa rowów chłonnych. A że te potrzebują gruntu, miasto musiało je przejąć od Agencji Nieruchomości Rolnej oraz prywatnego właściciela. Będzie też oświetlenie i chodnik. Inwestycja ma być gotowa do końca 2016 roku.

- To bardzo dobra nowina, że rozpocznie się przebudowa drogi - mówi Irena Marszałek. Dodała też, że to kolejna dobra nowina. Na osiedlu Słonecznym ma powstać siłownia zewnętrzna. Jest też szansa, że obok placu zabaw powstanie boisko z kilkoma płytami. - Mielibyśmy nie tylko dobry wyjazd z osiedla, ale też obiekty sportowe, na których będziemy ćwiczyć - dodaje.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.