Czesław Wachnik

Na Westerplatte w Zielonej Górze prace wre

Na ulicy Bohaterów Westerplatte praca wre. Od poniedziałku do soboty. Dlatego, jak oceniają urzędnicy zielonogórskiego magistratu, termin zakończenia Fot. Czesław Wachnik Na ulicy Bohaterów Westerplatte praca wre. Od poniedziałku do soboty. Dlatego, jak oceniają urzędnicy zielonogórskiego magistratu, termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony
Czesław Wachnik

Do połowy grudnia maja trwać prace na ulicy Bohaterów Westerplatte. Ale zawsze będzie ona przejezdna. Chociaż jeden pas

- Nie pozwolę na całkowite zamknięcie ulicy - zapewnił nas Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami zielonogórskiego magistratu. Dodał też: - Nawet, gdy będzie kładziona nawierzchnia asfaltowa, to z wykonawcą uzgodniliśmy, że ruch na Bohaterów Westerplatte będzie odbywał się jednym pasem. Takie rozwiązanie będzie obowiązywało do zakończenia inwestycji, kiedy to przywrócony zostanie ruch w obie strony ulicy, po czterech pasach - zapewnił dyrektor Urbański.

Na nasze pytanie o ocenę dotychczasowych prac, dyrektor odpowiedział, że odbywają się one zgodnie z planem, dlatego termin zakończenia inwestycji, którym jest połowa grudnia br. nie wydaje się zagrożony. - Ulica Bohaterów Westerplatte jest jedną z najważniejszych ulic w mieście. Dlatego jej remont odbywa się niejako pod szczególnym nadzorem. Jak na razie niczego niepokojącego nie stwierdziliśmy - zapewnił nasz rozmówca.

O ocenę postępu prac zapytaliśmy też mieszkającego przy ulicy Bohaterów Westerplatte radnego PiS Kazimierza Łatwińskiego, specjalizującego się w sprawach gospodarczych.

- Jeśli chodzi o zaawansowanie robót, to muszę podkreślić, że w tygodniu prace postępują solidnie. Natomiast co do weekendu, to uważam, że ulica Bohaterów Westerplatte jest tak ważna, że prace powinny być prowadzone też w soboty. I tak się dzieje, chociaż w sobotę roboty kończą się wcześniej. I to może nawet dobre rozwiązanie. Najważniejsze, że prace postępują sprawnie, na budowie widać dużo sprzętu, a więc możemy liczyć, że przebudowa ulicy zostanie zakończona w terminie - ocenił radny Łatwiński.

Postanowiliśmy sami to sprawdzić, w czwartek ok. godz. 11.00. Przypomnijmy, że przebudowa ulicy jest prowadzona od ronda przy Dworcowej do skrzyżowania z Kupiecką. Prace prowadzi krośnieńska spółka Kontrakt, która zaproponowała miastu sumę 11,88 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową roboty mają być zakończone najdalej do połowy grudnia 2017 roku. Inwestycja musi być rozliczona jeszcze w tym roku.

Co się zmieni na ulicy? Dostanie ona nową nawierzchnię asfaltową oraz nowe chodniki z polbruku. Na całej długości od ronda do Kupieckiej pojawi się ciąg pieszo - rowerowy oraz nowe oświetlenie. Ma być też nowa kanalizacja deszczowa. Ambicją miasta jest, by ulica Bohaterów Westerplatte miała charakter reprezentacyjny.

Najbardziej zaawansowane prace widać między rondem przy Dworcowej a placem Bohaterów.

Tu praktycznie zakończono budowę kanalizacji deszczowej, montaż różnego rodzaju instalacji, czego najlepszym dowodem są wystające z ziemi kable oraz położenie krawężników. Po obu stronach ulicy przygotowano już warstwę podkładową pod przyszłe chodniki i ciągi pieszo - rowerowe. Wtedy też dla rowerów ma być zamknięty deptak. Na dalszej części ulicy Bohaterów Westerplatte zrobiono nieco mniej, tu dopiero zerwano stare chodniki, kopie się też kanały, do których trafi kanalizacja deszczowa. Ale właśnie tu od kilku dni koncentrują się roboty, tu ściągnięto większość sprzętu, tu pracują maszyny, w tym koparki.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.