Kacper Chudzik

Naciągali bezrobotnych i wyłudzali kredyty

Naciągali bezrobotnych i wyłudzali kredyty
Kacper Chudzik

Policjanci z Głogowa i Góry zatrzymali kilkuosobową szajkę, która werbowała osoby bezrobotne i na ich dane wyłudzała kredyty.

W ręce wymiaru sprawiedliwości wpadła grupa pięciu osób, które postanowiły dorobić się kosztem tych, którzy i bez tego mają wystarczające problemy z pieniędzmi. Naciągacze oszukiwali bezrobotnych i wyłudzali na nich kredyty.

– Na terenie Głogowa policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 17-latka, który zajmował się werbowaniem potencjalnych „słupów”, którym proponował fikcyjna pracę. Sprawcy najpierw proponowali osobie, od której mieli zamiar zdobyć dane osobowe, zatrudnienie. Zdobywali ich dokumenty i uzyskiwali dostęp do danych konta bankowego oraz kradli im dokumenty. Na podstawie tak zdobytych danych i dokumentów wyłudzali pożyczkę – informuje podinspektor Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Ofiary szajki nie zdawały sobie sprawy, że próba znalezienia pracy może skończyć się w ten sposób. O tym, że stali się tzw. słupami dowiadywali się, gdy do ich domu zaczęły przychodzić ponaglenia z żądaniem spłaty rzekomo zaciągniętych pożyczek. Naciągacze brali najczęściej tzw. „chwilówki” wymagające dużo mniej formalności.

Po zatrzymaniu 17-latka funkcjonariusze szybko trafili na trop reszty bandy. Kolejnego dnia policja w Górze zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 27 oraz 39 lat, a także kobiety w wieku 15 oraz 19 lat.

– Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty dokonania oszustw lub usiłowania ich dokonania oraz kradzieży dokumentów i posługiwania się nimi w celu wyłudzenia pożyczek. Wstępnie policjanci udowodnili im oszustwa o wartości kilku tysięcy złotych oraz usiłowanie kolejnych – dodaje Kaleta.

To jednak nie wszystko, ponieważ zdaniem policji skala ich działania jest znacznie większa. Wszystko wskazuje na to, że oszuści działali na terenie całego kraju. Wciąż trwa ustalanie rozmiarów przestępczego procederu.
Sąd Rejonowy w Głogowie podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy trójki podejrzanych mężczyzn. 19-letnia kobieta otrzymała policyjny dozór. 15-latka trafiła natomiast do schroniska dla nieletnich. Wszystkim, oprócz najmłodszej zatrzymanej, grozi teraz kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Nastolatka odpowie natomiast przed sądem dla nieletnich.

Kacper Chudzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.