Nad lubuskimi jeziorami sporo się dzieje

Czytaj dalej
Fot. Materiały inwestora
Agnieszka Drzewiecka

Nad lubuskimi jeziorami sporo się dzieje

Agnieszka Drzewiecka

Na plaży w Długiem tego lata będzie otwarty zupełnie nowy ośrodek z pokojami i pizzerią. Tymczasem Dobiegniew szykuje się do kolejnych, wielkich inwestycji nad swoimi jeziorami.

Nad jeziorem w Długiem przygotowania do sezonu już trwają. Remontowany jest pomost przy głównej plaży: wymieniane są podniszczone deski, wzmacniana jest cała konstrukcja pomostu. Trwają też remonty łazienek, zarówno tych przy plaży, jak i tych przy parkingu, po drugiej stronie drogi.

Plaża nad jeziorem Lipie w Długiem jest jedną z najpopularniejszych w okolicy, w sezonie w weekendy przyjeżdża tam nawet kilka tysięcy osób.

Od dwóch lat terenem tym zarządza Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa. Poza remontem pomostu zarządca szykuje właśnie nową atrakcję dla plażowiczów. - Stworzymy ogródek zabaw dla dzieci, takiego miejsca nigdy tu nie było. Ogrodzony ogródek będzie znajdował się z boku plaży, w cieniu między drzewami. A za rok mamy w planie ogródek fitness dla młodzieży i dorosłych, z urządzeniami do ćwiczeń - zapowiada Augustyn Wiernicki, prezes stowarzyszenia im. Brata Krystyna.

Stowarzyszenie szuka też osób chętnych do prowadzenia punktów gastronomicznych na plaży, w blaszanych kioskach po drugiej stronie drogi i w budynku przy parkingu.

Tam rok temu przeprowadzono remont i uruchomiono smażalnię ryb. A jeśli chodzi o nieestetyczne „blaszaki”, nie wiadomo jeszcze, jak potoczy się ich los. Terenem tym zarządza gmina i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Już w ubiegłym sezonie część kiosków była pusta. - Zobaczymy, jak będzie w tym sezonie. Być może zaproponujemy dzierżawcom wykupienie tych punktów, jako właściciele mogliby je remontować - mówi burmistrz Mateusz Feder.

42 metry głębokości ma jezioro Lipie w Długiem, jest najgłębsze w Lubuskiem.

Tymczasem przy samej plaży już na początku lata zostanie uruchomione zupełnie nowe miejsce. Zbudowano tam dwupiętrowy budynek, w którym będzie pizzeria, drinkbar, sala do wynajęcia na przykład na ślub oraz pokoje do wynajęcia. - Pod koniec czerwca udostępniona zostanie pizzeria i część pokoi dla gości. Salę ślubną jednak uruchomimy dopiero w następnym sezonie - mówi Robert Cidyło, inwestor.

Tak wygląda nowy budynek na plaży w Długiem. Już tego lata będzie tam czynna pizzeria, będą też gotowe pokoje dla gości, a za rok będzie udostępniona
Materiały inwestora Tak wygląda nowy budynek na plaży w Długiem. Już tego lata będzie tam czynna pizzeria, będą też gotowe pokoje dla gości, a za rok będzie udostępniona sala do wynajęcia na imprezy, np. wesela.

Także nad jeziorem Górnym w Strzelcach przygotowania do sezonu trwają.

Niedawno oczyszczono zaśmiecone brzegi jeziora, oczyszczono też zarośnięty trakt spacerowy dookoła Górnego.Łatwiej będzie też dojechać do jeziora - trwa remont ul. Strzeleckiej, droga będzie gotowa po majówce. Będzie na niej przejście dla pieszych między plantami a plażą.

Dobiegniew natomiast jest już po dużych inwestycjach nad jeziorami, a przed nim jeszcze większe.

Od 2013 r. gmina, dzięki unijnym dotacjom, włożyła aż 6 mln zł w plaże nad jeziorem Osiek, w Dobiegniewie, w Ługach i w Radęcinie. Rozbudowała je o nowoczesne pola namiotowe, powstały pomosty, boiska czy wiaty biesiadne. Zbudowano też wieże widokowe w Chomętowie i Radęcinie, odbudowano spalony most łączący brzegi jeziora Osiek. Ale to dopiero początek zmian. Gmina chce rozbudować cztery zmodernizowane już plaże, postawić tam dodatkowe pomosty, a w Ługach zbudować pasaż spacerowy. Jest też plan, by urządzić mniejsze plaże z polami namiotowymi w Osieku, Chomętowie, Słowinie i Wołogoszczy.

A najdroższą planowaną inwestycją będzie budowa 50 km ścieżki rowerowej.

Ma ona prowadzić od plaży przy jeziorze Osiek do Ługów, a stamtąd z powrotem do jeziora lub - drugim odgałęzieniem ścieżki - przez Mięrzęcin i Radęcin do Dobiegniewa. Gmina stara się o dotacje unijne na te inwestycje. Potrzeba około 20 mln zł. - Na początku maja dowiemy się, jakie są wyniki konkursu o dofinansowanie. Liczymy, że uda się zdobyć pieniądze, wtedy inwestycje byłyby realizowane w latach 2017 i 2018 - mówi burmistrz Leszek Waloch.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.