Nadchodzą zmiany w płaceniu podatków. Co musisz wiedzieć?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Jarosław Miłkowski

Nadchodzą zmiany w płaceniu podatków. Co musisz wiedzieć?

Jarosław Miłkowski

1 stycznia 2020 wchodzą zmiany w sposobie płacenia podatków w skarbówce. Rozmawiamy o tym z Ewą Markowicz z Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Dowiedziałem się ostatnio, że powinienem wygenerować sobie mikrorachunek, na który będą wpłacał podatki. Dlaczego muszę to zrobić?

Od 1 stycznia zmieniają się numery rachunków bankowych urzędów skarbowych. Teraz każdy podatnik będzie miał swój indywidualny rachunek podatkowy i niezależnie od tego, czy płaci podatek PIT, CIT czy VAT, będzie wpłacał pieniądze właśnie na ten mikrorachunek. Jest on bardzo wygodny dla podatnika, bo nie dość, że przez internet możemy go sprawdzić o każdej porze dnia i nocy, to ten sam numer rachunku mamy niezależnie od tego, czy zmieniamy nazwisko, czy zmienia się siedziba firmy. Mikrorachunek powoduje, że unikniemy wpłacenia pieniędzy na niewłaściwe konto. Szybciej też dostaniemy zaświadczenie o niezaleganiu podatków.

Jak założyć mikrorachunek?
Należy wejść na portal podatkowy, który jest pod adresem www.podatki.gov.pl, gdzie znajduje się generator mikrorachunku. Jego założenie zajmuje dosłownie dwie-trzy sekundy. Wystarczy podać numer PESEL (w przypadku osoby fizycznej) lub NIP (dla prowadzących firmy, dla płatników VAT).

A jak ktoś nie ma dostępu do internetu?
Wówczas może przyjść do urzędu skarbowego, gdzie jest stanowisko do wygenerowania mikrorachunku. Jeśli będzie trzeba, oczywiście pomożemy. Warto podkreślić, że mikrorachunek można założyć jedynie albo przez portal podatkowy, albo bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jeśli więc natkniemy się w internecie na inne miejsce, gdzie rzekomo można założyć mikrorachunek, to może to oznaczać, że ktoś próbuje nas oszukać.

Musimy to zrobić do końca roku?
Nie trzeba. Mikrorachunek trzeba założyć w momencie, w którym możemy zapłacić PIT, CIT lub VAT. Jeśli więc ktoś w kwietniu będzie składał roczne zeznanie podatkowe i wyjdzie mu, że musi dopłacić podatek, to może założyć mikrorachunek dopiero wtedy.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.