Nadchodzi rewolucja w leczeniu raka piersi

Czytaj dalej
Fot. Fot. mikołaj suchan
Aleksandra [email protected]

Nadchodzi rewolucja w leczeniu raka piersi

Aleksandra [email protected]

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w badaniach nad rakiem piersi. Ustalono wszystkie mutacje genowe, które powodują chorobę

Naukowcy z kilku krajów koordynowani przez Instytut Sangera z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge opublikowali swoje odkrycie w majowym numerze magazynu „Nature”. Ich badania trwały kilka lat i są dotychczas największym medycznym przedsięwzięciem tego typu.

Specjaliści wzięli pod lupę geny - chcieli znaleźć w nich zapisy, które powodują choroby nowotworowe, czyli odkryć, dlaczego zdrowe komórki przekształcają się w komórki rakowe. Medycy zbadali wszystkie trzy miliardy liter w kodzie genetycznym 560 kobiet. Podczas badań odkryto 93 tzw. instrukcje - zapisy w genach, które - jeśli są zmutowane - mogą powodować raka. Niektóre z nich były znane już wcześniej, inne dopiero odkryto. Zdaniem lekarzy, którzy podzielili się swoim odkryciem w „Nature”, ta lista jest już pełna i znalazło się na niej kilka bardzo rzadkich mutacji.

Odkrycie specjalistów już zostało nazwane przełomem, dzięki któremu zostaną opracowane nowe metody leczenia raka, a także jego zapobiegania. - W ludzkim genomie jest ok. 20 tys. genów. Teraz, kiedy mamy pełny obraz raka piersi, okazało się, że istnieją 93 geny, które jeśli zostaną zmutowane, przekształcą normalną komórkę piersi w komórkę rakową. To kluczowa informacja - tłumaczył BBC prof. Mike Stratton, dyrektor Instytutu Sangera w Cambridge.

W Polsce raka piersi wykrywa się co roku u 10 tys. kobiet
Fot. mikołaj suchan W Polsce raka piersi wykrywa się co roku u 10 tys. kobiet

Jak poinformował Stratton, lista 93 instrukcji zostanie przekazana teraz uniwersytetom oraz firmom farmaceutycznym i biotechnologicznym, które będą mogły rozpocząć produkcję nowych leków. Skupią się one właśnie na tych konkretnych zmutowanych genach. - Wiele takich leków, które powstały w ciągu ostatnich 15 lat, jest skutecznych - dodał profesor.

Stratton zaznaczył jednak, że nowe lekarstwa trafią w ręce pacjentek dopiero za blisko dziesięć lat. - Rak to przebiegła bestia. Znajduje on nowe sposoby, aby walczyć z nowym leczeniem, więc ogólnie jestem optymistą, ale jest to umiarkowany optymizm - dodał. Jest też inna zła wiadomość - 60 proc. mutacji powodujących raka piersi znajduje się tylko w 10 genach.

Aleksandra [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.