Nadciąga ratunek dla zboru we Wschowie!

Czytaj dalej
Filip Pobihuszka

Nadciąga ratunek dla zboru we Wschowie!

Filip Pobihuszka

Niemiecko-polska fundacja przekaże gminie ponad 100 tys. zł, które pomogą uratować zabytkowy kościół ewangelicki przed dalszym popadaniem w ruinę.

Kripplein Christi, czyli dawny zbór ewangelicki Żłóbka Pana Jezusa w końcu doczeka się prac naprawczych. Niemiecko-polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która czerpie środki m.in. z dotacji rządowych, zadecydowała o przekazaniu nieco ponad 100 tys. zł na prace mające ustabilizować zabytkową więźbę dachową. Dofinansowanie to finał współpracy z fundacją, która trwa już od trzech lat. Skromny udział w sfinansowaniu prac ma też wojewódzki konserwator zabytków i sama gmina. W sumie uzbierano 108 tys. zł.

- W 2004 roku gmina zdecydowała się przejąć budynek kościoła. Trudno mi dziś orzec czym się wtedy kierowano, ale nie zmienia to faktu, że jest to zabytek być może nawet na skalę europejską, który koniecznie trzeba ratować - mówi Miłosz Czopek, wiceburmistrz Wschowy. - Ustabilizowanie konstrukcji dachu pozwoli nam później podjąć dalsze prace naprawcze dachu - dodaje. Według wiceburmistrza Czopka, całkowity koszt przywrócenia świetności zabytkowej świątyni mógłby wynieść nawet kilkanaście milionów euro. Przekazane przez fundację pieniądze są wiec dopiero pierwszym, małym ale ważnym krokiem.


W 2004 roku gmina zdecydowała się przejąć budynek kościoła. Trudno mi dziś orzec czym się wtedy kierowano, ale nie zmienia to faktu, że jest to zabytek być może nawet na skalę europejską, który koniecznie trzeba ratować

Gmina zobowiązała się, że prace stabilizacyjne zostaną ukończone do 20 stycznia. - Na ten dzień umówieni jesteśmy na odbiór prac, pojawią się u nas wszyscy, którzy mają w tym temacie coś do powiedzenia, m.in. reprezentujący fundację dr Peter Schabe.
Kompleks świątynny datowany jest na początek XVII wieku. Zespół obiektów obejmuje dawny kościół ewangelicki, wieżę, szkołę ewangelicką i budynek pastorówki. Zbór działał aż do 1945 r., kiedy to Wschowa powróciła do Polski. Niemcy opuścili miasto, a jego nowi mieszkańcy w większości byli katolikami. W efekcie zbór ulegał dewastacji. Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez studentów Politechniki Wrocławskiej odkryto kryptę Zofii Ujejskiej, żony Hieronima Radomikiego, wschowskiego starosty z lat 1622-1646. Była gorliwą luteranką, która uczęszczała na nabożeństwa do wschowskiego zboru.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.