Nadpotliwość - wstydliwa sprawa

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Katarzyna Sklepik

Nadpotliwość - wstydliwa sprawa

Katarzyna Sklepik

Nadmierne pocenie mogą wywoływać geny, menopauza, andropauza i choroby neurologiczne. Osoby cierpiące na nadpotliwość latem pocą się nawet 5 razy bardziej niż osoby zdrowe.

Chociaż wydzielanie potu jest naturalnym i prawidłowym procesem organizmu, to może być ono przyczyną wielu wstydliwych sytuacji. W niektórych przypadkach już samo przywitanie się z drugą osobą może wydawać się ogromnym problemem, nie mówiąc o uprawianiu sportu lub radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Nadpotliwość jest problemem około 1 procent populacji. – Każdy ma do trzech milionów gruczołów potowych, przez które wydziela się nawet do kilku litrów potu dziennie. Przyczyn nadpotliwości może być wiele, w tym zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne i uwarunkowania genetyczne. Powodem może być też menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Przed rozpoczęciem leczenia warto zasięgnąć porady specjalisty, który sprawdzi, co jest przyczyną – mówi dr Monika Mazur, lekarz medycyny estetycznej.

Naturalne sposoby na nadpotliwość

W przypadku nadmiernego pocenia się podstawą jest odpowiednia higiena. Częste branie prysznica w ciągu dnia to konieczność. Jest też kilka trików, które złagodzą efekty. – Przede wszystkim – odpowiedni strój. Noszenie ubrań z włókien naturalnych, o luźnym fasonie to najlepszy wybór. Można też wypróbować kąpiele z dodatkiem ziół: rumianku, kory brzozy, szałwii czy liści orzecha włoskiego. Napar z ziół najlepiej dodawać do kąpieli dwa razy w tygodniu – podpowiada Monika Mazur.
Suplementacja tak, ale nie na własną rękę
W aptece możemy znaleźć tabletki na nadmierne pocenie się. Odpowiednia suplementacja może złagodzić nad potliwość, należy jednak pamiętać, aby nie eksperymentować z takimi środkami na własną rękę. Warto zasięgnąć porady specjalisty.
– Składniki suplementów to głównie zioła, takie jak szałwia lekarska, skrzyp polny, pokrzywa, melisa. Suplementy diety mogą być skuteczne, ale muszą być stosowane po konsultacji z lekarzem. Ich nieodpowiednie stosowanie może powodować zaburzenie gospodarki wodnoelektrolitowej i prowadzić do przykrych konsekwencji – tłumaczy ekspertka.

Antyperspirant.Który wybrać?

Jednym z prostszych i w miarę skutecznych sposobów jest stosowanie odpowiednich antyperspirantów. – Antyperspiranty, które zawierają w składzie chlorek aluminium, mają zdolność czasowego zamykania przewodów potowych. Na początku stosowania można je używać codziennie, następnie raz na tydzień lub częściej, zależnie od stężenia substancji aktywnej. Niestety, z czasem mogą one podrażniać skórę – mówi lekarz. Jednym ze skuteczniejszych składników jest wodorotlenek glinu, który zmniejsza gruczoły potowe i uszczelnia ich ujścia. – Warto wspomnieć też o naturalnym dezodorancie, jakim jest ałun, minerał, który działa ściągająco i aseptycznie. Obkurcza gruczoły potowe, ograniczając ich aktywność – dodaje.

Toksyna botulinowa

Jeżeli jednak wszystkie metody okazały się nieskuteczne, warto sięgnąć po rozwiązanie kojarzone z wygładzaniem zmarszczek – toksynę botulinową. – Zastrzyki z toksyną botulinową paraliżują nerwy pobudzające gruczoły potowe, zmniejszając lub wyłączając ich aktywność - mówi Monika Mazur. Pierwsze rezultaty są po 3-4 dniach, a efekt utrzymuje się około 6-12 miesięcy. aą

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.