Nagrobek można ubezpieczyć od kradzieży i wandalizmu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Opr. AG

Nagrobek można ubezpieczyć od kradzieży i wandalizmu

Opr. AG

Burze, silne wiatry, powalone drzewa, akty wandalizmu – to tylko wybrane rodzaje szkód, które można objąć ubezpieczeniem nagrobka.

Zniszczone płyty nagrobne, połamane krzyże, skradzione narożniki grobowca – to tylko niektóre przykłady dewastacji spotykane na polskich cmentarzach. Coraz częściej dochodzi też do kradzieży elementów nagrobków, takich jak rzeźby czy wazony. Koszt nowego nagrobka to nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale naprawa poszczególnych elementów również nie jest tania. Na ostateczną kwotę wpływa wielkość i rodzaj nagrobka, kamień, z którego jest wykonany, koszt prac liternika, transport, montaż i inne.

Jak działa ubezpieczenie?

Nagrobek można jednak ubezpieczyć – w ramach polisy domu lub mieszkania. – Przy zakupie takiego ubezpieczenia możemy dodatkowo zabezpieczyć się przed sytuacją, w której część grobu uległa zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego. Ochroną obejmujemy szkody powstałe w efekcie dewastacji, działania warunków atmosferycznych np. naporu śniegu czy silnego wiatru, a także upadku obiektów (np. drzew, masztów lub słupów), uderzenia pojazdu oraz wandalizmu. Ubezpieczony otrzyma także odszkodowanie w przypadku kradzieży części nagrobka lub jego elementów, takich jak rzeźby lub wazony, o ile są one przymocowane na stałe do pomnika – mówi Anna Materny, dyrektor Biura Produktów Detalicznych z Gothaer TU S.A.

Kiedy zarządca cmentarza odpowiada za szkody?

W przypadku szkód, za które odpowiedzialność ponosi zarząd cmentarza lub kamieniarze albo firmy pogrzebowe – możemy liczyć na odszkodowanie od nich samych. Wtedy należy żądać odszkodowania bezpośrednio od nich lub od zakładów ubezpieczeniowych, w których podmioty te wykupiły polisę OC.

Warto pamiętać, że polisa OC cmentarza chroni od odpowiedzialności na wypadek uszczerbku na życiu i zdrowiu osób trzecich, które przebywały na jego terenie. Polisa wykupiona przez zarząd cmentarza działa również wtedy, gdy na grobowiec przewróci się drzewo, ale tylko wtedy gdy było ono chore lub w złym stanie sanitarnym, a zarządca nie zadbał o nie, nie wykonał wycinki lub prac konserwacyjnych.

W przypadku siły wyższej, gdy zdrowe drzewo runęło na nagrobek podczas burzy, zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności – podkreśla Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Jak zgłosić szkodę?

W przypadku kradzieży, w pierwszej kolejności właściciel nagrobka powinien powiadomić policję oraz (w ciągu 3 dni) zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Wysokość poniesionych strat ustala się w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy pomnika, uwzględniając jego rodzaj, wymiary, konstrukcję i zastosowane materiały. Bardzo pomocne przy szacowaniu wartości szkody mogą okazać się wcześniej wykonane zdjęcia nagrobka, które były dołączone do umowy ubezpieczenia. – Wysokość odszkodowania powinna pokryć koszty naprawy, jednak nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką został ubezpieczony nagrobek – przypomina Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Co sami możemy zrobić?

Niestety, przed skutkami burzy czy złych warunków atmosferycznych trudno się zabezpieczyć. Możemy jednak uchronić się przed kradzieżą – także kwiatów i innych ozdób, których ubezpieczenie nie obejmuje, a są obciążeniem dla naszego portfela.
Zainwestujmy w zamykany na klucz schowek, w którym możemy zostawić nieużywane wazony, lampiony, sztuczne kwiaty. Schowki montuje się najczęściej pod ławeczką, którą można postawić w pobliżu grobu, a jej nóżki na stałe przytwierdzić do podłoża.

Opr. AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.