Najlepsi młodzi kucharze pokazali kolory na talerzach

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Najlepsi młodzi kucharze pokazali kolory na talerzach

Małgorzata Trzcionkowska

Kaczkę przygotowaną na wiele sposobów, łososia i wiele innych, wykwintnych dań zaprezentowali uczniowie szkół gastronomicznych z woj. lubuskiego podczas konkursu gastronomicznego w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie.

W Zespole Szkół Zawodowych 16 najlepszych kucharzy walczyło w VIII edycji wojewódzkiego konkursu gastronomicznego. - Trzy razy z rzędu wygrywaliśmy - podkreśla dyrektor ZSZ Andrzej Skawiński. Za każdym razem dobrze wypadamy.

Młodzi kucharze walczyli w dwuosobowych zespołach. Każdy przywiózł swoje składniki. Każdy miał za zadanie przedstawić tęczę kolorów na swoich talerzach i oczarować nimi jurorów.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej reprezentowały Julia Zygan i Monika Rygielska. - Nasz przepis na kaczkę jest bardzo ambitny - mówi Monika. - Jest w nim dużo składników i wiele czynności do wykonania. Przepis na kaczkę został wyłoniony w wyniku burzy mózgów. Liczymy, że zostanie doceniony.

Dziewczyny zaznaczają, że gotowanie jest ich pasją. - W domu chętnie gotuję, na przykład w weekendy - opowiada Julia Zygan. - Lubię sprawdzać, jakie składniki ze sobą pasują. To fascynujące. Naszym kulinarnym idolem jest Wojciech Modest Amaro, właściciel restauracji z gwiazdką Michelin. Czytałyśmy, że gwiazdkę dostała też kolejna, warszawska restauracja, której właścicielka odpadła z popularnego programu telewizyjnego.

Najlepszymi kucharzami okazali się Patryk Bezrąk i Arkadiusz Wróblewski z ZSZ w Szprotawie. - Dla mnie kulinarnym guru jest moja babcia Zosia - twierdzi Arek. - Dzięki niej pokochałem gotowanie i stało się ono moim życiem. Nasze menu jest również bardzo ambitne i pracochłonne.
Chłopcy również przygotowali kaczkę, z trzema rodzajami pure i specjalnym popiołem, robionym z chleba z grzybami i przyprawami.

Ozdobą wykwintnego dania były małe bratki. Kwiaty jadalne znalazły się również w prezentacjach innych zawodników i dodawały kolorów ich talerzom.

- Co prawda sam nie gotuję, ale interesuję się kuchnią i szukam inspiracji mojej kuchni hotelowej - tłumaczy Zbigniew Czmuda, właściciel Pałacu Wiechlice i juror konkursu. - Na osiem przepisów były aż cztery z kaczki. Podawanej na różne sposoby. Z zainteresowaniem je przeczytałem, bo nasi goście bardzo chętnie zamawiają kaczkę. Szukam też przepisów z winem, bo mamy własną winnicę. Świadomość ludzi, dotycząca kuchni zmienia się. Staramy się jeść ekologiczne potrawy. A dobrzy kucharze są bardzo cenieni i zarabiają tyle, co na przykład prezydenci miast.

Pierwsze miejsce zajął zespół ZSZ w Szprotawie, drugie ZSLiT w Gubienie, trzecie ZSP w Iłowej.

Przepis na zwycięską kaczkę

Trzy piersi z kaczki, 15 ząbków czosnku, 10 gałązek rozmarynu, 70 ml oliwy z oliwek.
Piersi umyć i osuszyć. Skórę naciąć w kratkę. Oprószyć solą i pieprzem. 10 ząbków czosnku zetrzeć w moździerzu z solą i pieprzem oraz pięcioma rozdrobnionymi gałązkami rozmarynu. Dodać pięć łyżek oliwy. Uzyskaną marynatą natrzeć piersi kaczki od strony mięsa. Obłożyć plastrami czosnku i rozmarynem. Położyć w szklanej misce mięsem do dołu. Górę zalać oliwą, położyć plastry czosnku i rozmaryn. Odstawić na kilka godzin.

Zdjąć marynatę. Kaczkę od strony skóry położyć na zimnej patelni i smażyć przez 11 minut. Przewrócić na drugą stronę i smażyć 4-5 min. do zarumienienia. Przełożyć do naczynia żaroodpornego skórą do dołu i przykryć folią aluminiową. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 8 minut. Wyjąć z piekarnika i pozostawić na 4 minuty do ściągnięcia soków.
Pierś pokroić w plastry i podawać z dodatkami.

Pure z batatów z chili
O,5 kg świeżych batatów, 20 g śmietanki kremówki, chili, sól, pieprz do smaku.
Bataty obrać i pokroić w kostkę. Gotować do miękkości, dodać chili, sól, pieprz. Zblendować i przetrzeć przez sito. Zagęścić śmietanką.
Można też kaczkę podać z innymi dodatkami. Na przykład z pure z groszku, czy ziemniaczanymi kulkami.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.