Najlepszy mechanik w Polsce marzy o warsztacie

Czytaj dalej
Fot. Sandra Soczewa
Sandra Soczewa

Najlepszy mechanik w Polsce marzy o warsztacie

Sandra Soczewa

- Chcę być dobrym mechanikiem, nie wymieniaczem części - mówi Sebastian Jędraszczyk z Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie.

W Poznaniu na Targach Motoryzacyjnych był Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Samochodowej. Pokonałeś prawie 300 rywali z innych szkół i okazało się, że jesteś najlepszy. Trudno było?
Przyznam szczerze, że nie chciałem zgodzić się na udział w tym konkursie. Nie spodziewałem się takiego wyniku!

Jak wybiera się najlepszego mechanika juniora?

Pierwsza część to była teoria. Musieliśmy odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań. Z części teoretycznej miałem bardzo dobry wynik i przeszedłem do kolejnego etapu, czyli praktyki.

Ten drugi był trudniejszy?

Ja jestem zdecydowanie bardziej praktykiem niż teoretykiem. Wiedziałem więc, że poszło mi dobrze. Nie myślałem jednak, że aż tak!

Teraz już wiemy, że jesteś najlepszy. To efekt ciężkiej pracy, godzin nauki czy czegoś innego?

Mechanikę trzeba poznawać przez praktykę. Ja nie mam z tym żadnego problemu, bo jest to moja pasja. Przy samochodzie mogę spędzić wiele czasu i robię to z przyjemnością.


Mechanikę trzeba poznawać przez praktykę

Wybrałeś tę szkołę dlatego, że chciałeś mieć fach w ręku? Czy dlatego, że po prostu wiesz, kim chcesz być w przyszłości?
Chcę być mechanikiem i wiedziałem to już od dawna. Jestem w tej szkole z pasji, nie z kalkulacji. Od zawsze towarzyszyłem tacie czy wujkowi w pracach przy samochodzie. Chętnie przyglądałem się temu, co robią mechanicy. Wybór szkoły mechanicznej był więc dla mnie naturalny.

Pasjonatom w szkole jest łatwiej.
Jest, i widzę to po swoich kolegach. Wielu chłopaków nie ma pomysłu na przyszłość. Myślą: zostanę mechanikiem. I przychodzą tutaj do szkoły. Szybko okazuje się, że nie był to dobry wybór. Są nieuważni na zajęciach, nie zależy im na tym, by nauczyć się jak najwięcej. Dlatego też wszystkim mówię, że trzeba wybierać taki zawód, jaki się lubi.

Każdy, kto ma samochód, musi trafić do mechanika, a nie wymieniacza

Już musimy się bać tych, którzy skończą szkołę i będą naprawiać nasze auta?
Niektórych na pewno. Każdy, kto ma samochód, musi trafić do mechanika, a nie wymieniacza. Wymienić część jest najprościej. Bo żeby coś naprawić, trzeba mieć wiedzę. W efekcie płacimy w warsztatach za cudzą niewiedzę.

Kiedy otworzysz swój warsztat?
Na początek chciałbym pracować u kogoś, by nauczyć się jak najwięcej. Dopiero później zechcę otworzyć własny warsztat.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.