Renata Hryniewicz

Najpierw boisko rolniczaka, teraz działki samochodówki

Rada powiatu słubickiego przegłosowała uchwałę o sprzedaży działek przy samochodówce Fot. Wojciech Obremski Rada powiatu słubickiego przegłosowała uchwałę o sprzedaży działek przy samochodówce
Renata Hryniewicz

- Zarząd powiatu chce sprzedać kolejne działki, które należą do szkoły! Jak można oświatę pozbawiać terenów? Sprzedali już boisko koło rolniczaka, za które pieniądze wziął komornik, a teraz już ręce na następnych działkach kładą! - złości się Krystyna Skubisz, radna powiatowej opozycji.

Ruszyła procedura związana ze sprzedażą dwóch działek przy Zespole Szkół Technicznych (tzw. samochodówka). Niespełna rok temu powiat sprzedał boisko koło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, za które obiecał utworzyć kompleks sportowo - rehabilitacyjny. Kompleksu nie ma nadal, a pieniądze zabrał komornik.

- Działki (przy samochodów - ce - red.) są wpisane w budżecie do sprzedaży, a żeby budżet się zgadzał, trzeba je sprzedać - mówi wicestarosta Robert Włodek. - Jednym słowem, jeśli nie sprzedamy tych działek, nie zrealizujemy budżetu, do czego nie możemy dopuścić.

Był skarbnik powiatu Anna Górska jest innego zdania. - Nie ma potrzeby sprzedaży tego mienia, dlatego że dochody w budżecie są prognozą, nie ma obowiązku ich wykonania. Nigdy nie jest tak, że dochody wykonywane są w całości i to w takich wielkościach, jak się planuje w roku poprzedzającym - mówi Anna Górska.

O zatrzymanie działek przy samochodówce dyrektor szkoły walczył już parę lat temu. - W 2013 r. zwróciłem się do ówczesnego starosty Andrzeja Bycki o wstrzymanie sprzedaży działek. Tak na marginesie: o ich sprzedaży dowiedziałem się z „Gazety Lubuskiej” - mówi Stanisław Woronowicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych. - Wtedy Andrzej Bycka odstąpił od sprzedaży. W 2015 r. o to, czy działki są nam potrzebne, pytał wicestarosta Tomasz Stupienko, a później kolejny starosta Piotr Łuczyński. Znów się udało uniknąć sprzedaży. Teraz zostałem poinformowany o tym, że działki idą na sprzedaż, bo starostwo jest właścicielem i ma do tego prawo.

Przy szkole jest boisko wielofunkcyjne. Jego budowa spowodowała zlikwidowanie infrastruktury lekkoatletycznej. Boisko nie jest przystosowane do uprawiania lekkoatletyki ( jest tu m.in. kort tenisowy). Dyrektor wielokrotnie zwracał się do poprzednich władz powiatu o pieniądze na zakup urządzeń lekkoatletycznych. Chciał, żeby na terenie, który teraz idzie na sprzedaż, stworzyć warunki do ćwiczeń lekkoatletycznych. Niestety pieniądze na ten cel nigdy się nie znalazły. Uczniowie samochodówki chodzą na boisko rolniczaka, a ono przecież jest już sprzedane i w końcu nie będzie można z niego korzystać.

Wicestarosta zapewnia, że nie ma możliwości, by pieniądze ze sprzedaży działek samochodówki trafiły w ręce komornika, bo już w tym miesiącu komornik będzie spłacony, a na działki jeszcze nie było nawet przetargu.

Powiat przygotowuje program naprawczy, który ma być realizowany do roku 2021. Powód? Starostwo ma ponad 23 mln zł długu wobec Skarbu Państwa. To skutek nieodprowadzania składek za Terminal Towarowych Odpraw Celnych w Świecku. Skarb Państwa też jest winien powiatowi ponad 22 mln. On z kolei nie przekazywał powiatowi słubickiemu dofinansowania na rzecz funkcjonowania tego obiektu. Zakończona jest tylko jedna z wielu spraw sądowych, na mocy której powiat ma jeszcze do spłaty ponad 500 tys. zł. Czy pod młotek pójdą następne nieruchomości? - Analizujemy stan majątku, który radni mogliby ewentualnie przeznaczyć do sprzedaży - mówi wicestarosta Włodek.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.