Najpierw nowe autobusy. Potem przyjadą jeszcze nowe tramwaje

Czytaj dalej
Tomasz Rusek

Najpierw nowe autobusy. Potem przyjadą jeszcze nowe tramwaje

Tomasz Rusek

Pasażerów MZK będą woziły autobusy na baterie. Firma zamawia dziesięć pojazdów, w tym sześć hybrydowych. Tylko czy to sprawdzony sprzęt?

Każdego dnia Miejski Zakład Komunikacji przewozi około 80 tys. ludzi. Nie tylko gorzo-wian. Z autobusów i tramwajów regularnie korzystają przecież także mieszkańcy Deszczna, Kłodawy, Lubiszy-na, Santoka czy Bogdańca. A także uczący się w mieście uczniowie z innych miasta. Więc to, jakim taborem dysponuje przewoźnik, jest ważne dla tysięcy ludzi.

Czujni Czytelnicy

Gdy w zeszłym tygodniu okazało się, że MZK chce kupić sześć autobusów hybrydowych, natychmiast zadzwonił do nas Czytelnik Michał (nazwisko do wiadomości redakcji). - Te hybrydy to sprawdzone pojazdy? Bo chyba tylko w dwóch czy trzech miastach w Polsce jeżdżą? - powiedział.

Z kolei pan Jerzy przysłał wiadomość z informacją o... pożarze hybrydowego autobusu w Częstochowie (miał miejsce pod koniec kwietnia; pasażerowie zdążyli wysiąść, po pożarze tamtejszy zakład komunikacji nakazał wstrzymać kursy wszystkich hybryd).

Unia pomogła

Sprawdziliśmy: MZK zamówił 10 pojazdów, w tym sześć hybrydowych. Jednak innych, niż te w Częstochowie. Tam paliwem jest gaz i prąd, u nas będzie to olej napędowy i prąd.

- Takie autobusy, jakie chcemy kupić, ma już dziewięć miast w kraju: Szczecin, Warszawa, Sosnowiec, Poznań, Toruń, Włocławek, Kraków, Jelenia Góra i Białystok. To sprzęt sprawdzony, świetnej jakości, który się sprawdza w ruchu miejskim i daje nawet 30 proc. oszczędności na paliwie - wyliczył wczoraj R. Maksymiak.

W sumie zakład na autokary wyda 15,4 mln zł. Z tego aż 9 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pojazdy powinny przyjechać do Gorzowa pod koniec roku.

Na trudny czas

- Wiem, że niektórzy mieszkańcy dziwią się: „dlaczego znowu autobusy”? Tak, to prawda, że w zeszłym roku pozyskaliśmy dziesięć Solarisów, w tym już 15 Manów, a teraz planujemy kupić 10 kolejnych pojazdów. Jednak szykujemy się w ten sposób do trudnego czasu bez tramwajów. Przypominam, że będą zawieszone przez niemal dwa lata - dodaje Maksymiak (ostatecznej daty wyłączenia trakcji jeszcze nie ma. Miał być maj, potem lipiec, teraz ponoć mówi się o sierpniu - dop. red.).

No i powtarza, że tramwaje MZK też zamawia. W 2018 r. w mieście będzie 14 nowych, trzyczłonowych składów za 114 mln zł (jest już po przetargu, choć oficjalne uzgodnienia wciąż nie zapadły). Wyjadą na trasy już po odnowionych torowiskach.

- Czekam właśnie na tramwaje. Jak człowiek pojeździł nowoczesnymi, cichymi wagonami w Poznaniu czy Krakowie albo Gdańsku, to ciężko wrócić do naszych staruśkich helmutów - powiedziała wczoraj Karolina Doblecka, którą spotkaliśmy w linii nr 2.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.