Alicja Kucharska

Nasz dom kultury do poprawki

- Naszą bolączką jest brak pomieszczeń do zajęć sekcyjnych. Cieszymy się, że z roku na rok dołącza do nas coraz więcej osób, ale jest to dla nas ogromne Fot. Alicja Kucharska - Naszą bolączką jest brak pomieszczeń do zajęć sekcyjnych. Cieszymy się, że z roku na rok dołącza do nas coraz więcej osób, ale jest to dla nas ogromne wyzwanie logistyczne - mówi dyrektor ŚDK
Alicja Kucharska

Mieszkańcy już od dawna czekają na modernizację Świebodzińskiego Domu Kultury. Pojawia się szansa, by zdobyć pieniądze na remont. Jak dzięki nim zmieni się obiekt?

W tym roku w zajęciach prowadzonych w Świebodzińskim Domu Kultury będzie uczestniczyło ponad 800 osób. - To rekordowa liczba - mówi Stanisław Mosiejko, dyrektor ŚDK i dodaje: naszą bolączką jest niewystarczająca liczba pomieszczeń do zajęć sekcyjnych, dlatego też od wielu lat staramy się o pieniądze na rozbudowę...

Temat rozbudowy i modernizacji jest dyskutowany od lat. Co roku też, pracownicy i uczestnicy zajęć w ŚDK przypominają o tym w barwnych widowiskach, w których sami występują. Motyw przewodni jest niezmienny - konieczność modernizacji obiektu, osadzony w bajkowej scenerii i humorystycznych anegdotach. Znów pojawia się mała szansa, że marzenia mogą się spełnić. - Kończymy projekt, nanosimy małe poprawki i jak tylko konkurs zostanie ogłoszony, przystąpimy do niego. Być może będzie to już w listopadzie - mówi dyrektor ŚDK i zaznacza, że starających się o pieniądze unijne z pewnością będzie dużo. Co ważne, zdecydowano się złożyć projekt wspólnie ze Zbąszyneckim Ośrodkiem Kultury. - Ze względu na wymianę kulturalną i dobrą współpracę. Razem mamy większe szanse - wtrąca S. Mosiejko.

O konieczności rozbudowy przekonują instruktorzy, ale wtórują im mieszkańcy. - W środku nie wygląda najgorzej, ale z zewnątrz mogłoby być lepiej. W innych miastach są nowoczesne ośrodki kulturalne, a u nas... niestety tylko przedstawienia, w którym pokazuje się, jak pilny jest remont - mówią panie Milena i Katarzyna. - Mamy nadzieję, że w końcu się uda, bo przecież od lat się o tym mówi - mówi Kacper Warachowski.

- Cieszymy się, że z roku na rok dołącza do nas coraz więcej osób. Ale to dla nas ogromne wyzwanie logistyczne, by zaplanować wszystkie zajęcia i dla wszystkich grup znaleźć wolne pomieszczenia - dodaje szef domu kultury.

Rozbudowa wiąże się więc z dobudową obiektu od strony wschodniej. Na parterze powstaną nowe pomieszczenia do zajęć sekcyjnych. Na piętrze również. Hol będzie bardziej funkcjonalny i przede wszystkim całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Działania chcemy połączyć z termomodernizacją obiektu i odnowieniem zewnętrznych ścian ŚDK - zauważa Mosiejko. - W planach mamy również wygłuszenie i wyposażenie w nowy sprzęt sali kameralnej. Od dwóch lat prowadzimy działalność kinową, a gdy podczas seansu sekcje muzyczne mają swoje zajęcia dochodzi do pewnych kolizji interesów. Priorytetem jest, by osoby uczestniczące w zajęciach, mogły pracować w godnych warunkach – podsumowuje Mosiejko.

Szacunkowy koszt rozbudowy Świebodzińskiego Domu Kultury to ponad 4 mln złotych.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.