Nasza kolejowa estakada w Gorzowie będzie nie do poznania

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Nasza kolejowa estakada w Gorzowie będzie nie do poznania

Jarosław Miłkowski

- Pociągi pojadą sprawniej, a sam obiekt będzie bardziej wytrzymały - mówi Mirosław Siemieniec z PKP Polskich Linii Kolejowych, które szykują się do remontu estakady.

Remont estakady był zapowiadany już latem 2013 r., a dopiero kilka dni temu ogłosiliście przetarg na prace. Dlaczego dzieje się to z takim poślizgiem?
Bo były do wykonania najpierw studia wykonalności i przetarg na dokumentację. Teraz wykonawca dostanie gotowy projekt i będzie mógł przystąpić natychmiast do pracy. Zależy nam, aby wybrać wykonawcę, który sprosta zadaniu. Przeznaczamy bowiem na nie ponad 100 mln zł. Efekt remontu będzie taki, że pociągi pojadą sprawniej, a sam obiekt będzie bardziej wytrzymały.

Gdy patrzę na wykaz zaplanowanych robót, widzę w nim remont peronu drugiego. Czyżbyśmy po wielu latach przerwy znów mogli z niego korzystać?
Peron zostanie zmodernizowany i przygotowany do eksploatacji. Warto jednak zwrócić uwagę, że na czas przebudowy estakady zostanie zbudowany peron tymczasowy przy ul. Teatralnej. Zostanie on zachowany po remoncie, więc będzie w mieście dodatkowy wygodny dostęp do kolei.

Czy po remoncie zmienią swój wygląd nisze pod estakadą?
Będzie to obiekt, który będzie bardziej estetyczny niż obecnie. Jeśli chodzi o nisze, to warto dodać, że w czasie przebudowy będziemy starali się tak prowadzić prace, aby osoby wynajmujące lokale miały jak najmniejsze utrudnienia. Kiedy wykonawca zostanie już wyłoniony, on określi szczegółowo sposób i terminy prac wewnątrz budowli. Ponadto istnieje możliwość otwarcia niektórych miejsc budowli – tak, by nisze były przejściem pod estakadą, co powinno ułatwić komunikację.

Gorzowska estakada kolejowa to prawdziwy zabytek. Została zbudowana jeszcze przez Niemców w latach 1910-1914.
Jarosław Miłkowski Gorzowska estakada kolejowa to prawdziwy zabytek. Została zbudowana jeszcze przez Niemców w latach 1910-1914.

Kiedy będą mogły ruszyć prace remontowe?
Pierwszy etap przetargu chcemy zakończyć 11 stycznia. Po dwóch-trzech miesiącach przyjdzie czas na kolejny etap, w który wyłonimy ostatecznego wykonawcę. Jeśli wszystkie procedury pójdą bez przeszkód, to w 2016 r. Roboty są zaplanowane na 24 miesiące.

Remont estakady wiąże się z modernizacją nie tylko fragmentów powyżej bulwaru nad Wartą, ale całego jej 2.116-metrowego odcinka. Co zostanie konkretnie zrobione?

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.