Nasza młodzież doskonale zna historię ucieczki

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Nasza młodzież doskonale zna historię ucieczki

Małgorzata Trzcionkowska

Bieg z piaskiem, rozpoznawanie starych guzików wojskowych oraz flag państwowych to tylko niektóre konkurencje konkursu muzeum w Żaganiu.

Muzeum Obozów Jenieckich zorganizowało konkurs wiedzy na temat Wielkiej Ucieczki dla uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. - Mamy 16 trzyosobowych zespołów z terenu całego powiatu żagańskiego - wylicza Marek Łazarz, dyrektor MOJ.- Mamy dla nich trzy punktowane konkurencje: test wiedzy, bieg z piaskiem i rozpoznawanie guzików od mundurów oraz flag. Każda z nich jest punktowana. Nie wszystkie konkurencje są „na poważnie”. Część należy traktować z przymrużeniem oka.

Test wiedzy przewidywał 75 pytań dla najmłodszych uczniów, 80 dla gimnazjalistów i 85 dla najstarszych. - Dla mnie najtrudniejszy był bieg z piaskiem, bo się poślizgnęłam i przewróciłam - śmieje się Kamila Kuszlewska z Gimnazjum nr 2 w Szprotawie. - A tak na serio, to największy problem sprawiło mi rozpoznawanie guzików różnych armii, z różnych okresów. Pochodziły od mundurów historycznych. Niektóre z niczym mi się nie kojarzyły. Nie potrafiłam określić, skąd pochodzą.

Na zakończenie konkursu muzeum zorganizowało ognisko dla uczestników. Mogli napić się ciepłej herbaty i zjeść kiełbaskę

Ta konkurencja była również najtrudniejsza dla uczniów innych szkół, którzy zaznaczali, że mieli z nią spore problemy. - Na jednym nie było żadnych symboli - wyliczają uczestnicy - tylko same wypukłe kropki. To było bardzo trudne.

Ostatecznie po podliczeniu punktacji w kategorii szkół podstawowych wygrał zespół żagańskiej jedynki. Druga była ex aequo SP 3 z osiedla Moczyń i SP w Tomaszowie. Trzecia SP 5 z Żagania. W grupie starszej zwyciężył zespół z Publicznego Gimnazjum w Tomaszowie. Na drugim miejscu uplasował się Witoszyn, na trzecim Gimnazjum nr 2 w Żaganiu.

W grupie najstarszej wygrali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, drugi był zespół z LO im. Stefana Banacha, trzeci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej. Uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.

Konkurs wiedzy stanowił część obchodów 72. rocznicy Wielkiej Ucieczki z obozu Stalag Luft III w Żaganiu.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.