Agata Doszczak, jz

Nasze dwie Agaty wśród sławnych muzyków

Młodzieżowe jury konkursu w pełnym składzie - każdy ma na koncie własne muzyczne sukcesy Młodzieżowe jury konkursu w pełnym składzie - każdy ma na koncie własne muzyczne sukcesy
Agata Doszczak, jz

Mamy swoich ludzi w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu. To Agata Doszczak i Agata Miłoś

Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu organizowany jest już po raz 15. To najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie i wielkie przedsięwzięcie dla muzyków. Jednak największe zainteresowanie wzbudza wśród skrzypków.
Uczniowie z Nowej Soli w Poznaniu Transmisję można oglądać na antenie TVP KULTURA. Na widowni znalazła się grupa uczniów z nowosolskiej szkoły muzycznej pod opieką nauczycielki Anny Zatwar-nickiej. Szczególne zainteresowanie tym wydarzeniem wynika z faktu, że w młodzieżowym jury konkursu zasiadły dwie absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli.
Przewodniczącym jury konkursu je st Maxim Vengerov, honorowym przewodniczącym zaś Krzysztof Penderecki. Zaraz za nimi obecne jest jury młodzieżowe, które przyznaje w tym konkursie nagrody pozaregulaminowe. W składzie właśnie tego jury są najlepsi uczniowie, uczestnicy i laureaci wielu konkursów krajowych i zagranicznych.

Inspiracje i emocje

Wśród ośmiu jurorów obecne są absolwentki nowosolskiej PSM w 2012 r. – Agata Doszczak i Agata Miłoś. Obie dziewczęta mimo młodego wieku mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami muzycznymi.

Dla Agaty Doszczak praca w charakterze jurora jest wyróżnieniem i okazją do zdobycia doświadczenia. Obie dziewczyny uczestniczą we wszystkich przesłuchaniach i sporządzają notatki, które mają pomóc jak najlepiej ocenić każdego skrzypka. Według Agaty jest to praca bardzo trudna, wymagająca wyjątkowego skupienia. - Przesłuchania trwają bardzo długo i mimo zmęczenia nie można pozwolić sobie nawet odrobinę zamyślenia czy odpoczynku - przyznaje Agata Doszczak.

Jury, w którym pracują nowosolanki musi przyznać nagrodę jednej osobie w wysokości 3000 euro. Aby dokonać prawidłowego wyboru jury musi wyrazić swoją opinię i poglądy, wykorzystując przy tym swoje umiejętności. Udział w wydarzeniu to okazja, by poznać wiele osób, prezentujących przeróżne style i interpretacje gry.

– Dzięki możliwości wcielenia się w rolę jurora, doznałam wiele niezwykłych wrażeń i emocji. Miałam również przyjemność osobiście poznać jednego z najwybitniejszych skrzypków na świecie – Maxima Vengerova. Po raz pierwszy mam okazję uczestniczenia w konkursie, jako osoba słuchająca. Osobiście uważam, że jest to bardzo potrzebna umiejętność dla każdego muzyka. Teraz zdaję sobie sprawę jak to wygląda z drugiej strony – opowiedziała nam jurorka z Nowej Soli Agata Miłoś, która również należy do jury konkursu, to mieszkanka Lubieszowa. Jest laureatką międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Uczy się V klasie w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu, w klasie prof. Kariny Gidaszewskiej. Dodajmy, że prof. Gidaszewska jest również w zespole TVP KULTURA komentującym występy uczestników konkursu.

Kolejna edycja konkursu im. Wieniawskiego odbędzie się za pięć lat.

Autor: Agata Doszczak, jz

Agata Doszczak, jz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.