Julia Kalęba

Nasze owoce i warzywa - drogie dla klientów i rolników

Za wzrost cen warzyw na targach i w sklepach odpowiada susza. Rekordy bije cena pietruszki Fot. Anna Kaczmarz Za wzrost cen warzyw na targach i w sklepach odpowiada susza. Rekordy bije cena pietruszki
Julia Kalęba

Wysokie ceny jarzyn i wyjątkowo słaby skup owoców są tegoroczną zmorą rolników i sadowników. Zbiory warzyw korzeniowych i zbóż wypadają w tym roku najsłabiej.

W tym roku żniwa ruszyły wyjątkowo szybko. Szacuje się, że wegetacja zbóż rozpoczęła się od tygodnia do dwóch wcześniej niż zwykle, natomiast w przypadku kukurydzy - nawet miesiąc. Przyspieszone zbiory są także w przypadku owoców i warzyw.

- Zima była łagodna, a zamiast przedwiośnia i wiosny od razu przyszło lato. Wysokie temperatury i susza przyczyniły się do znacznie wcześniejszych upraw roślin - mówi Ryszard Czaicki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie.

Straciły warzywa korzeniowe

Susza mocno odbiła się przede wszystkim na uprawach pietruszki i marchwi. Ta pierwsza staje się niemal ekskluzywnym towarem na placach targowych. W Krakowie, Chrzanowie i Tarnowie trzeba za nią zapłacić 15 zł za kilogram, mimo że rok temu klienci mogli ją nabyć za 2 zł. Ceny za pęczek wahają się od 2 do 4 zł.

- Niektóre ceny zaskakują. 15 złotych za pietruszkę to zdecydowana przesada. Kupię w markecie, tam jest kilka złotych taniej - mówi Halina Brandys, mieszkanka Chrzanowa.

Na tzw. maślanym rynku w Nowym Sączu pietruszkę oferuje zaledwie kilku sprzedawców (żądają nawet 17 zł za kilo). Są jednocześnie producentami swojego towaru. Zgodnie mówią, że wysokie ceny tego warzywa wynikają z kilkumiesięcznej suszy. Z kolei w sieci sklepów Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej (25 na terenie Nowego i Starego Sącza, Krynicy-Zdroju oraz pobliskich gmin) cena jest uzależniona od jeszcze kilku innych czynników, w tym marży, jaką ma dana placówka.

Czytaj więcej i sprawdź:

 • które sektory rolnictwa odnotowały największe straty?
 • są jednak owoce, które obrodziły... aż za bardzo. Za które owoce skupy płacą... mniej niż 50 groszy za kilogram? 
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.