Leszek Kalinowski

Nauczyciele tracą pracę...

Nauczyciele tracą pracę...
Leszek Kalinowski

- Najgorsze jest to, że w kolejnych latach wcale nie będzie lepiej w szkołach - mówią pedagodzy. Rok temu zatrudniano dodatkowych nauczycieli do klas pierwszych, a teraz trzeba ich zwalniać.

Nie wszystkich cieszą wakacje. Część nauczycieli będzie musiała się pożegnać ze szkołą. A niektóre klasy - ze swoim wychowawcą. To efekt niżu demograficznego i zmian, dotyczących sześciolatków, które mogą pozostać w przedszkolu. Sytuacja nie poprawi się w kolejnych latach! Trudno dziś dokładnie policzyć, ilu pedagogów straci pracę. Według danych zebranych przez lubuski Związek Nauczycielstwa Polskiego - ponad 60 osób.

Zwolnienia dotyczą nauczycieli różnych specjalności: edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, informatyki, przedmiotów zawodowych, wychowania fizycznego, języków obcych (angielski, rosyjski, francuski, niemiecki), świetlicy, pedagoga, katechety. - 16 nauczycieli dostało wypowiedzenia z art. 20 Karty Nauczyciela, czyli z powodu braku uczniów w szkole. 22 kolejnych, którzy mieli umowy na czas określony, nie ma szans na ich przedłużenie - mówi prezes lubuskiego ZNP Bożena Mania. - I jest jeszcze16 nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, którzy zgodzili się na redukcję części swoich etatów. Wszystko po to, by w ogóle zachować zatrudnienie. Dodatkowo siedmiu nauczycieli, korzystać będzie z przysługujących im urlopów dla poratowania zdrowia. W wielu przypadkach to może być próba przeczekania wyjątkowo trudnego roku. Nie mamy danych liczbowych o nauczycielach, którzy przeszli na świadczenie kompensacyjne (trzeba mieć odpowiedni wiek i staż pracy).

W Nowej Soli dojdzie do zwolnień kilku nauczycieli, jednak jak podkreślają władze miasta, chodzi o te osoby, którym kończą się umowy na czas określony. - Wiele osób przyjmowanych było na staż, w związku z czym umowa automatycznie rozwiązuje się sama po roku - tłumaczy Bożesława Korczyk-Giza, skarbnik Nowej Soli, odpowiedzialna m.in. za oświatę.


Część nauczycieli godzi się pracować na niepełnych etatach. Inni biorą urlopy zdrowotne

Miasto zdecydowało się ponadto „poluzować śrubę” w związku z procedurami przyjęcia dzieci do szkół podstawowych. - Otworzyliśmy się wyjątkowo na dzieci spoza miasta. Zgłaszają się do nas więc rodzice np. z Kożuchowa czy z Otynia. Oczywiście każdorazowo wniosek staje osobno na kolegium, każdorazowo też podejmowana jest indywidualna decyzja - mówi nam pani skarbik.

Artur Milczarek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowej Soli, podkreśla z kolei, że w jego placówce wszyscy z 42 nauczycieli będą mieli zagwarantowaną pracę, a to dzięki temu, że posiadają uprawnienia do nauczania dwóch, trzech przedmiotów.

- Będzie u nas tylko jedna klasa pierwsza, w związku z czym nie zostanie przedłużona umowa nauczycielowi, który ma umowę na czas określony – mówi Magdalena Iłowska, dyrektor SP-1 w Słubicach.

Podobnie będzie w SP-2 w Lubsku. Sytuacją zmartwieni są nie tylko nauczyciele, ale i rodzice dzieci. Piszą apele do władz miasta, by wychowawcy klas mogli pozostać w szkole. Tak było m.in. w SP-13 Gorzowie czy Zespole Edukacyjnym nr 3 Zielonej Górze.

A dyr. gorzowskiego wydziału edukacji Eugeniusz Kurzawski tłumaczy, że szkoły muszą dostosować liczbę nauczycieli do zmniejszonej od września liczby klas pierwszych. Wyjaśnia, że na umowach czasowych jest w Gorzowie 30 nauczycieli. Z symulacji wynika, że od września około 15 z nich może nie mieć pracy.

Z danych lubuskiego ZNP związku wynika, że w Gorzowie Wlkp. zwolnić trzeba sześć osób, podobnie w Lubsku. W Nowej Soli ze szkołą będzie musiało się pożegnać ośmiu nauczycieli, w Szprotawie - czterech, w Świebodzinie i Zielonej Górze - pięciu, w Żaganiu - siedmiu. W Międzyrzczu zwolnienia dotyczą trzech osób. Podobna jest sytuacja w Sulechowie. W Drezdenku, Gubinie, Krośnie Odrzańskim, Skwierzynie i Witnicy - do skasowania są po dwa etaty, a w Rzepinie, Strzelcach Krajeńskich, Wschowie - po jednym.

- Jak duża w rzeczywistości będzie skala oświatowych zwolnień, przekonamy się po naborze do szkół ponadgimnazjalnych - dodaje Bożena Mania. - W kolejnych latach pracę będą tracić nauczyciele starszych klas szkół podstawowychk, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.