Nauczycielki z Gubina zarażają miłością do pomagania i uczą młodzież ratować życie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Łukasz Koleśnik

Nauczycielki z Gubina zarażają miłością do pomagania i uczą młodzież ratować życie

Łukasz Koleśnik

Dorota Balczyńska i Anna Kotapska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gubinie od lat angażują się w akcje charytatywne i uczą młodzież ratować życie. W ostatnim czasie z grupą uczniów wybrali się na Finał WOŚP...

Od 13 lat nauczycielki z SP nr 2 im. 73 Zmechanizowanego Pułku Ułanów Karpackich w Gubinie angażują się w program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nazwie „Ratujemy i uczymy ratować”.
- Każdego roku szkolimy dzieci z klas 1-3 z zakresu udzielania pierwszej pomocy - opowiada Dorota Balczyńska.
Od 6 lat pani Ania i pani Dorota organizują wspólne bicie rekordu w jednoczesnej, nieprzerwanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ostatni raz taką akcję przygotowali w październiku 2018 roku, gdzie z nawiązką pobili poprzednio ustanowiony rekord (pierwszej pomocy udzielało 429 osób, poprzedni rekord liczył 198).

Ich zaangażowanie w akcje charytatywne, szkoleniowe i pomocowe zostało dostrzeżone. Dwa lata temu po raz pierwszy nauczycielki zostały zaproszone na finał WOŚP do Warszawy.

- Mieliśmy możliwość porozmawiania z Jurkiem Owsiakiem przed kamerami - przyznaje Anna Kotapska. - To było dosłownie kilkanaście sekund, ale takich osób jak my jest tam mnóstwo.

Małgorzata Bochniak, która współpracuje z Jurkiem Owsiakiem (- Można powiedzieć, że jest jego prawą ręką - podpowiada pani Ania) zaprosiła gubińskie nauczycielki na ostatni finał WOŚP.

Panie wybrały się z szóstką wyróżniających się uczniów (po dwie osoby z IV, V i VI klasy) do stolicy, aby poczuć w pełni energię i chęć pomagania.

- Czekały na nas identyfikatory, koszulki. Dzięki nim mogliśmy przemieszczać się w studiu i miasteczku - opisuje pani Dorota. - Pojechaliśmy do Warszawy dzięki sponsorom, którym serdecznie dziękujemy.

Kobiety podkreślają, że warto uczestniczyć w Finale WOŚP i być w centrum wydarzeń w Warszawie, aby poczuć atmosferę, przepełniającą wszystkich energię oraz życzliwość. W takim środowisku najłatwiej złapać bakcyla na pomaganie.
- Myślę, że dla dzieci było to bardzo ciekawe doświadczenie - mówią panie. - Nie tylko ze względu na całą akcję charytatywną. Mieli również okazję posłuchać koncertów, natknąć się na osoby znane głównie z telewizji. Widzieliśmy m.in. Huberta Urbańskiego czy Michała Piróga. Zrobiliśmy sobie zdjęcie z prezydentem Warszawy. Doczekałyśmy do samego końca imprezy, aż spadł na nas deszcz czerwonych i srebrnych serduszek i Jurek poczęstował nas tortem.

Grupa gubińska była na miejscu, kiedy doszło do przykrych wydarzeń podczas finału WOŚP, czyli ataku na prezydenta Gdańska. - W studiu jest naprawdę bardzo dużo ludzi. Trudno mi powiedzieć dokładnie ile. Podczas Światełka do nieba było ciasno, ale nikt sobie nic z tego nie robił. Każdy był radosny, życzliwy. Taki wesoły gwar - opowiada pani Dorota. - I nagle dotarły informacje z Gdańska. Jurek wyszedł na scenę, poprosił o opuszczenie banerów i przekazał wieści. Zapadła głucha cisza. Nagle wszystko uleciało...

Jeszcze zanim gubinianie wybrali się w powrotną podróż, to dowiedzieli się, że Jurek Owsiak zrezygnował z prowadzenia WOŚP (później tę decyzję zmienił). - To był kolejny cios. Powrót był pełen przemyśleń - przyznaje pani Ania. - Jednak wypad jako całość oceniamy jako udany. Tylko w takim miejscu jak Finał WOŚP w Warszawie można poczuć tyle pozytywnych emocji i liczymy na to, że dostaniemy ponowne zaproszenie.

Panie mają głowy pełne pomysłów. Już przygotowują się do kolejnego bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji.
- Myślę, że z ludźmi nie będzie problemu. Rekord jest w zasięgu Najtrudniej zorganizować... wystarczającą liczbę fantomów - przyznaje pani Dorota.

Nauczycielki zdradzają, że mają jeszcze pewne plany na ten rok, związane z nowymi działaniami, ale więcej nie chcą powiedzieć.
- Na razie układamy sobie wszystko w głowie - mówi A. Kotapska.

A następny wypad do Warszawy? Może wcześniej niż na Finał WOŚP. - Chcielibyśmy pojawić się w Fundacji, zwiedzić ją wraz z młodzieżą. Zobaczymy - mówią panie.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.