Naukowcy sięgnęli do przeszłości Solnik

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

Naukowcy sięgnęli do przeszłości Solnik

Józef Piasecki

Wszystko wskazuje na to, że to Solniki mogły być centrum ziemi kożuchowskiej. W ziemi i starych murach są na to dowody.

Joanna Karczewska z Uniwersytetu Zielonogórskiego uczestniczyła we wszystkich wcześniejszych konferencjach naukowych Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej i jest redaktorem naukowym tomu poświęconego Solnikom.

- Powstała dosyć obszerna praca, którą można określić, jako monografię tej miejscowości. Obejmuje historię od pradziejów do czasów współczesnych. Brakuje jedynie dokładniejszych wątków dotyczących XIX wieku. Zbiór otwiera studium Jarosława Lewczuka, który omówił krajobraz archeologiczny wioski i okolic. Ja podjęłam temat średniowiecznych dziejów Solnik. Głównymi wątkami jest historia kościoła i parafii oraz przegląd właścicieli ziemskich. Prof. Małgorzata Konopnicka przybliżyła historię Solnik w okresie nowożytnym, poświęcając szczególną uwagę żyjącemu na przełomie XVIII i XIX wieku dziedzicowi, który zrobił dalekosiężną karierę – wymienia niektóre części monografii naukowiec.

Solniki to wieś na terenie dawnego księstwa głogowskiego. W przeszłości była znacząca. Sam gród jest datowany na okres od VIII do XII, XIII wieku. Pierwsze ślady osadnictwa w Solnikach pochodzą już z okresu epoki kamienia. Jarosław Lewczuk datuje je na okres przypadający 11 tys. lat temu, do początków drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Są m.in. znaleziska z okresu wczesnej epoki brązu i kultury łużyckiej.

Chyba najkorzystniejszym okresem w dziejach Solnik było wczesne średniowiecze, do początków XIII wieku. To był czas, kiedy miejscowość miała duże znaczenie. - Wszystko wskazuje na to, że w Solnikach znajdowała się karczma, targ i kościół parafialny. Jest to potwierdzone źródłowo. Kościół musiał już istnieć na początku XIII wieku, co świadczy o pozycji miejscowości. Solniki były dużą i rozległą parafią. Karczmy istniały wówczas tylko w ważnych punktach osadniczych - opowiada Joanna Karczewska. - U schyłku XIII wieku rola i znaczenie Solnik nieco podupadło, a przekształcenia społeczno – kulturowe spowodowały, że dotychczasowe jej funkcje gospodarcze i administracyjne przejął Kożuchów. To w Kożuchowie ukształtowała się wolna gmina miejska - osada na prawie niemieckim, czyli miasto z prawdziwego zdarzenia – podkreśla J. Karczewska.

Zdzisław Szukiełowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej mówi, że po raz pierwszy konferencja TPZK odbędzie się poza Kożuchowem. - Jeżeli będziemy kontynuować kierunek pokazywania kolejnych miejscowości w gminie, to następne konferencje też będą w terenie - podkreśla.

Sesja naukowa pn. „Dzieje miejscowości ziemi kożuchowskiej - Solniki” zacznie się w piątek, o godzinie 11 w pałacu w Solnikach. Będzie finansowana ze środków gminy Kożuchów, LWKZ i TPZK.

Program sesji:

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.