Nie daj się zaskoczyć. Obejrzyj kalendarz

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dariusz Chajewski

Nie daj się zaskoczyć. Obejrzyj kalendarz

Dariusz Chajewski

Urlop jest za krótki? Jeśli dobrze przyjrzysz się kalendarzowi możesz zapewnić sobie dluższe przerwy w pracy. Kiedy poprosić szefa o urlop?

Uwaga, inni mogą wpaść na ten sam pomysł. W 2016 roku czekają nas 252 dni robocze i 114 wolnych. W 2016 roku żaden z dni ustawowo wolnych od pracy nie przypada na sobotę. Dlatego, też w przyszłym roku nie skorzystam z ekstra wolnego. Pierwsza szansa na dłuuugi weekend jest już na początku 2016 roku. Nowy Rok wypada w piątek. Biorąc dwa dni urlopu na 4 i 5 stycznia świętowanie możemy sobie przeciągnąć do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Zyskujemy sześciodniowy urlopik.

W tym roku Wielkanoc przypada na 27 i 28 marca, co uniemożliwia połączenia jej z majówką. Zresztą i ona nie prezentuje się imponująco, gdyż w przyszłym roku 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w niedzielę, a Święto Konstytucji 3 maja we wtorek. Dlatego jedyną możliwością na przedłużenie majówki jest zaplanowanie urlopu wypoczynkowego na poniedziałek 2 maja. Jakby tego myło mało Zielone Świątki, czyli 15 maja wypada w niedzielę. Lepiej zapowiada się Boże Ciało, które wypadnie w czwartek 26 maja. Jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu na piątek 27 maja, zyskamy czterodniowy długi weekend.

Lepiej zapowiada się w sierpniu Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które obchodzimy w poniedziałek, 15 sierpnia. W listopadzie cmentarze odwiedzimy we wtorek, 1 listopada. Dłużej odsapniemy przy okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Biało-czerwone flagi wywiesimy w piątek 11 listopada. W tej sytuacji weekend wydłuży się do trzech dni bez brania dodatkowego urlopu. Wreszcie Boże Narodzenie. 2016 roku wypadnie w niedzielę i poniedziałek. Jeśli weźmiemy cztery dodatkowe dni (27-30), to wrócimy do pracy w poniedziałek, 2 stycznia.

Niech żyje laba

Ferie zimowe w naszym województwie będą trwały od 18 do 31 stycznia i lubuscy uczniowie będą cieszyli się laba jako pierwsi w Polsce. Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 24 do 29 marca 2016 roku. Koniec roku szkolnego to 24 czerwca. W 2016 roku w Polsce wakacje będą jednak dużo dłuższe, bo potrwają tak naprawdę 10 tygodni. Zaczną się już 24 czerwca 2016 roku, czyli tradycyjnie w piątek. To jest bowiem ostatni piątek czerwca. 1 września 2016 roku przypada natomiast w czwartek. A to oznacza, że 2 września również będzie dniem wolnym od pracy w szkole. Uczniowie naukę zaczną dopiero 5 września.
Uczniowie i rodzice powinni w kalendarzu zaznaczyć jeszcze kilka dat. We wtorek 5 kwietnia 2016 odbędzie się sprawdzian szóstoklasistów (część 1. – język polski i matematyka – godz. 9:00, część 2. – język obcy nowożytny – godz. 11:45). Termin egzaminu gimnazjalnego: część humanistyczna – 18 kwietnia 2016 r., część matematyczno-przyrodnicza – 19 kwietnia 2016 r., język obcy nowożytny – 20 kwietnia 2016 r. Maturzyści wystartują 4 maja.

A tak na zakończenie... Długie weekendy tzw. weekendy to sposób na bumelkę? Nic podobnego, na to zasłużyliśmy. Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Według danych Eurostatu Polak spędza w pracy 38,5 godziny tygodniowo (o 2 godziny mniej niż w 2014 r.), podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 36,5 godziny. Pod względem przepracowanego czasu wyprzedzają nas Grecy, którzy poświęcają średnio 40,7 godzin w tygodniu. Podobną, do Polaków, liczbę godzin w pracy spędzają Portugalczycy, Rumuni, Estończycy i Węgrzy. Zdecydowanie najmniej w UE pracują Holendrzy (31,8 godziny) oraz Duńczycy (34,6 godzin)...

Nie daj się zaskoczyć. Obejrzyj kalendarz
Infografika: Sylwia Friedel

W roku Małpy

Chiński rok Małpy rozpocznie się 8 lutego - według kalendarza księżycowego. Małpa symbolizuje w chińskim zodiaku nieokiełznaną ciekawość świata oraz kreatywną energię. Jest znakiem wszelkiej maści poszukiwaczy i odkrywców – pionierów szukających nowych dróg rozwoju. Jej umysł jest wyjątkowo rewolucyjny, a przy tym charakteryzuje się niezwykłą inteligencją. Małpa może przejawiać geniusz, choć jest on często mylony ze zwyczajnym sprytem ... Dla świata to rok dynamicznych przemian, w wielu przypadkach to będą nawet przemiany rewolucyjne.

Także zdaniem jasnowidza, Krzysztofa Jackowskiego, nie możemy liczyć na spokój. Napięcia w poszczególnych regionach globu osiągną w 2016 roku taki poziom, że nie będzie odwrotu. Po wojnie powstanie nowy porządek świata, w którym jednostka nie będzie miała już takich praw jak dziś. Zrodzi się nowa forma niewolnictwa. Spokojnie. Jeden z dzienników serwuje nam zapowiedź wróżbity Bogumiła, który utrzymuje, że 2016 będzie rokiem wielkich przemian w Polsce. Jednocześnie ma być to najlepszy rok w powojennej Polsce.

Jedno jest pewne. Wszystko wskazuje na to, że po rekordowo ciepłym listopadzie i grudniu cały rok 2015 okaże się najcieplejszym od rozpoczęcia pomiarów temperatury. Naukowcy ostrzegają, że wkrótce mogą nadciągnąć tropikalne wichury i susze, donosząc dodatkowo, że 2016 rok też będzie ciepły. Główną tego przyczyną jest efekt cieplarniany oraz zjawisko pogodowe zwane El Nińo.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.