Nie dostali pieniędzy na remont domu kultury. Dyrektor: to nie koniec świata

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Nie dostali pieniędzy na remont domu kultury. Dyrektor: to nie koniec świata

Alicja Kucharska

Wspólny projekt Lubuskiego Centrum Ortopedii oraz ŚDK nie otrzyma dofinansowania. Czy to oznacza, że do remontu i rozbudowy nie dojdzie?

Przypomnijmy, że LCO i ŚDK połączyło siły, by wspólnie zawalczyć o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. LCO ma zabytkowy, niszczejący zamek, a ŚDK budynek, który wymagałby remontu. Dlatego zdecydowano się na współpracę, a liderem projektu „Nowa przestrzeń dla kultury w Świebodzinie” stało się LCO. W efekcie udałoby się zaadaptować ruiny zamku i rozbudować dom kultury. Ale wniosek nie znalazł się na liście wybranych do dofinansowania.

- To nie koniec świata - komentuje Stanisław Mosiejko, dyrektor ŚDK. - Miasto w dalszym ciągu jest zainteresowane rozbudową domu kultury, gdyż wszyscy rozumieją, że taka jest potrzeba. Najważniejsze jest to, że mamy pozwolenie na budowę, mamy projekty, co jest ogromnym plusem - mówi dyrektor.

S. Mosiejko podkreśla, że broni nie składają i projekty dotyczące rozwoju, rozbudowy ŚDK nadal będą składane. - Mamy najważniejsze dokumenty, co sprawia, że do każdego konkursu jesteśmy przygotowani. Nie ma co się załamywać, że projekt nie przeszedł. Jesteśmy przekonani, że do rozbudowy dojdzie - kwituje.

Nadzieję na remont domu kultury daje też zastępca burmistrza Krzysztof Toamalak. - Pieniędzy już raczej nigdzie nie dostaniemy. Przynajmniej ja nie widzę takiej opcji. Raczej będzie to własny budżet. Zbyt wiele lat próbowano, zbyt wiele porażek ponieśliśmy, żeby znów na coś czekać - odpowiada.

- Myślę, że poszukiwanie pieniędzy zewnętrznych na przebudowę ŚDK odkłada inwestycję w jakąś otchłań czasową i skazuje na brak realizacji. Musimy to zrobić z własnych środków. Burmistrz i rada podejmą ewentualne decyzje po powrocie z wakacji. Na jednej z pierwszych sesji może dojść do zmiany budżetu - dodaje K. Tomalak.

Rozbudowa domu kultury wiąże się z dobudową obiektu od strony wschodniej. Na parterze powstałyby wówczas nowe pomieszczenia do zajęć sekcyjnych. Bardziej funkcjonalny stałby się również hol.

Bolączką jest niewystarczająca liczba sal do zajęć dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. A każdego roku liczba osób korzystających z oferty ŚDK rośnie. Działania miałyby być połączone z termomodernizacją obiektu.

Orientacyjnie inwestycję rozbudowy ŚDK wyceniono na ponad 4 mln zł.

- Myślę, że najważniejsze jest to, że miasto także dąży do rozbudowy. To mnie bardzo cieszy - podkreśla dyrektor Mosiejko.

Planów związanych z rozwijaniem działalności kulturalnej nie brakuje. Pojawił się również pomysł, by w części pomieszczeń piwnicznych utworzyć sale prób dla zespołów muzycznych.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.