Eliza Gniewek-Juszczak

Nie ma babci. Zawsze była, a teraz jej nie ma. - Gdzie jest? - pyta mała dziewczynka. Kto był w niedzielę w Nowosolskim Domu Kultury, wie

"Sztuka bez babci" - reż. Tomasz Kaczorowski | Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przedstawienie w ramach programu Teatr Polska wystawione Fot. Mariusz Kapała / GL "Sztuka bez babci" - reż. Tomasz Kaczorowski | Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przedstawienie w ramach programu Teatr Polska wystawione w Nowosolskim Domu Kultury 13 września 2020 r.
Eliza Gniewek-Juszczak

Spektaklem dla dzieci i dorosłych, który porusza nieunikniony dla każdego temat śmierci, rozpoczął się w Nowej Soli cykl przedstawień w ramach programu Teatr Polska.

Program Teatr Polska. Pierwsza w tym sezonie sztuka w Nowej Soli

"Sztuka bez babci" w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu została pokazana widzom w Nowosolskim Domu Kultury w niedzielę, 13 września. To był spektakl rodzinny dla dzieci od 7 roku życia oraz bliskich im dorosłych. Historia chwyta za serce.

Nie ma babci. Zawsze była, a teraz jej nie ma. Gdzie jest? Dokąd poszła? Czy wróci?

- Nie ma babci. Zawsze była, a teraz jej nie ma. Gdzie jest? Dokąd poszła? Czy wróci? Na te pytania próbuje odpowiedzieć mała dziewczynka – Wnuczka Swojej Babci. Na podobne pytanie próbowało już odpowiedzieć, albo (wcześniej czy później) stanie przed nim – każde z nas: małych i dużych - czytamy w opisie sztuki.
Autorzy podkreślają, że ludzie robią to od zawsze, znikają. "Są. A potem ich nie ma. Zostajemy bez nich: z pustką, której nie da się niczym wypełnić, ze wspomnieniami… Z czymś jeszcze? Twórcy zapraszają do czarno-białego świata nieco groteskowych opowieści. Przyprawiają historię Wnuczki szczyptą horroru i humoru, co może choć trochę pomoże nam nauczyć się oswajać to, co nieuniknione - dowiadujemy się z opisu.

Teatr Polska w Nowosolskim Domu Kultury

- Dzięki konkursowej formule prezentowane w ramach programu spektakle charakteryzują się wysoką wartością artystyczną. Przy wyborze zestawu spektakli dla nowosolan staramy się, aby jak najszerzej prezentował on życie teatralne w Polsce, zarówno w kwestii tematów, jak i gatunków i stylistyk - podkreśla Krzysztof Piotrowiak, dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury.
NDK uczestniczy w programie Teatr Polska - jako jeden z największych beneficjentów - od roku 2013. Dotychczas widzowie mogli obejrzeć 46 spektakli teatrów z całej Polski (m.in. Teatru Wybrzeże, Teatru Wierszalin czy TR Warszawa).

Teatr Polska. Co jeszcze na afiszu w Nowej Soli?

Jakie sztuki, których teatrów zobaczymy tej jesieni w Nowej Soli? Oto tytuły z afisza.

Teatr Polska. Cel i misja

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.
Więcej o programie można przeczytać na portalu Nowosolskiego Domu Kultury: tutaj.

[polecane]20591472[/polecane]

Zobacz wideo: Czy plac teatralny, jaki powstał na tyłach Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze podoba się mieszkańcom?

[promo]2911[/promo]

[promo]1347;1;Polub nas na fb[/promo]

Eliza Gniewek-Juszczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.