Nie potrzeba ekipy remontowej z telewizji. Tutaj działa grupa studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Można im pomóc

Czytaj dalej
Fot. Wspólnie pomóżmy Wojtkowi/Facebook
Eliza Gniewek-Juszczak

Nie potrzeba ekipy remontowej z telewizji. Tutaj działa grupa studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Można im pomóc

Eliza Gniewek-Juszczak

Grupa studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego zabrała się za remont mieszkania pana Wojtka z Bytomia Odrzańskiego. Można im pomóc w akcji. Do zrobienia jest łazienka.

Pan Wojtek ma ponad 30 lat i jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Mierzy się z chorobami układu oddechowego i krążenia. Ma orzeczenie że jest zdolny do pracy dlatego dostaje tylko zasiłek z OPS-u. Jego rodzice nie żyją. Do niedawna opiekowała się nim babcia, ale teraz z racji wieku sama potrzebuje pomocy. Pana Wojtka poznała studentka Anita Kroenke na Warsztatach Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Pomóż nie będę sam”. Była tam na praktykach.

- Wojtek w swoim mieszkaniu został w zasadzie sam, a jego mieszkanie wymaga remontu, ponieważ przez lata nikt tam niczego nie odświeżał, a jak mówi sam Wojtek nie pamięta kiedy ostatnio był tam remont. Dobrze się złożyło, że dzięki naszemu projektowi uda się pomóc osobie w potrzebie - opowiada pani Aneta. Projekt socjalny, o którym mówi to zajęcia na kierunku praca socjalna na UZ. Prowadzi je dr Anna Korlak-Łukasiewicz. A studenci to, oprócz pani Anity także: Daria Bednarczyk, Weronika Biazik, Natalia de Ramer, Weronika Drążek, Dominika Haniszewska, Justyna Jankowiak, Malwina Lewandowska, Katarzyna Pasternak, Emilia Perwińska, Magdalena Żabczak i Filip Margalski. Założyli profil na Facebooku: Wspólnie pomóżmy Wojtkowi. I ruszyła akcja. Udało się zaangażować wielu ludzi dobrej woli, sponsorów, fachowców. Również sami studenci wzięli pędzle do rąk.

- Do dziś udało nam się wyremontować i wymienić meble w dwóch pokojach oraz zdobyć dla Wojtka nową lodówkę, mikrofalówkę i czajnik, a także inne rzeczy, takie jak pościel, naczynia i przedmioty codziennego użytku. Naszym celem były właśnie te dwa pokoje, lecz się nie poddajemy i walczymy dalej - podkreśla pani Anita.

Projekt miał potrwać do lutego, ale zostały materiały i wczoraj skończył się remont trzeciego pokoju. Zostało dokończyć przedpokój. - Mamy nadzieję wyremontować jeszcze łazienkę. To dzisiaj nasz priorytet, dlatego poszukujemy osoby, która podjęłaby się położenia płytek w łazience o wymiarach 2 x 1,5 m oraz zamontowania sprzętów sanitarnych takich jak sedes, umywalka, grzejnik, bojler i prysznic. Liczymy, że ktoś się zgłosi, ponieważ łazienka jest w opłakanym stanie. Materiały budowlane pozyskaliśmy od ludzi dobrej woli, a także z pomocą ruszyła nam pani Dorota Brzezińska projektantka z Bytomia Odrzańskiego - cieszy się pani Anita.
Studenci usłyszeli o sobie, że zrobili akcję jak w popularnym programie telewizyjnym.

- To bardzo pomysłowi młodzi ludzie. Zaangażowali się emocjonalnie w ten projekt. Myślę, że będą z nich fajni pracownicy i wolontariusze, bo wiele działań pomocowych wykonuje się społecznie. Są godni polecenia - podkreśla Katarzyna Zielonka ze stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „Przystań” z Bytomia Odrzańskiego, która wspierała grupę studentów w ich akcji.
Pozytywnych komentarzy jest więcej. - Wojtek jest wystarczająco mocno pokrzywdzony przez życie. Wy przywróciliście mu i innym wiarę w dobrych i solidarnych ludzi. Brawo dla wszystkich - przyznała pani Iwona.

POLECAMY:
VI Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski o Złoty Puchar "Bądź piękna... bądź eko" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 "Nitki" w Nowej Soli

Kiedy będzie czynny basen w Nowej Soli?

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.