Nie tylko w tym tygodniu świętują seniorzy z Nowej Soli i okolic

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Nie tylko w tym tygodniu świętują seniorzy z Nowej Soli i okolic

Edward Gurban

Trwa Lubuski Tydzień Seniora, ale Nowosolski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa dla osób starszych przez cały rok. – To jest najlepsze, co mogło się wydarzyć dla ludzi w starszym wieku – mówią słuchacze uczelni

W tym tygodniu w całym województwie odbywają się imprezy kulturalne organizowane z myślą o osobach starszych.

Gmina Nowa Sól
W gminie wiejskiej Nowa Sól będą odbywały się jeszcze dłużej. Wójt Izabela Bojko zaplanowała spotkania z seniorami z wszystkich sołectw należących do gminy, potrwają aż do listopada. Najbliższe uroczystości odbędą się w: świetlicy wiejskiej w Lubieszowie – 15 października, dla mieszkańców: Lubieszowa, Wrociszowa ,Starego Stawu, Żelechowa, Rudna. Natomiast w świetlicy wiejskiej w Stanach, zaplanowano spotkania dla mieszkańców Stanów i Lipin.

Wschowa
Bogaty program działań w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora odbywa się także we Wschowie. Dzisiaj, o godz. 16.00 zacznie się seans filmowy w Domu Kultury. Organizatorem jest Polski Komitet Pomocy Społecznej, Zarząd Miejsko-Gminny we Wschowie. W czwartek, o tej samej porze zaplanowano spotkanie z rehabilitantką w Klubie Seniora PKPS. Natomiast w piątek, również o godz. 16.00 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie dotyczące organizacji spotkań i turystyki. W sobotę, 15 października, o godz. 17.00 odprawiona zostanie msza w kościele parafialnym. Zakończenie tygodnia imprez nastąpi tego dnia, o godz. 18.00 w jadłodajni „Wschowianka”, przy al. Niepodległości.

Ludmiła Rudziakowicz
Edward Gurban Prezes NUTW Ludmiła Rudziakowicz podczas otwarcia roku akademickiego podkreślała ogromne znaczenie uczelni dla seniorów

Nowa Sól
Tymczasem przez cały rok m.in. w Nowej Soli działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który cieszy się zainteresowaniem seniorów przez cały rok i co roku przyjmuje nowych słuchaczy.

- Cieszymy się sobą, świetnie i miło się bawimy, wspólnie spędzamy z sobą dużo czasu, może niebawem będzie... ślub studencki, bo mamy piękną parę, która ma się ku sobie – przyznaje prezes NUTW Ludmiła Rudziakowicz. Uczelnia właśnie zaczęła dziesiąty rok działalności. – To jest najlepsze, co mogło się wydarzyć dla ludzi w tym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi samotnych. Niejedną osobę NUTW wyciągnął z depresji – oświadczyła pedagog z „Elektryka” Halina Pawłowska.

Potrzeby seniorów
Dawny wicedyrektor Lubuskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Włodzimierz Marciniak, który od początku działania uniwersytetu uczestniczy w zajęciach wskazuje na problem finansowy. – Środowisko seniorów to spora część mieszkańców naszego miasta. Ale w zajęciach uczestniczy niecałe dwieście osób, mogłoby więcej, ale wielu emerytów po prostu na to nie stać. Może by im jakoś można było pomóc – zastanawia się pan Włodzimierz.

– Przydałaby się nam kawiarnia z nieco tańszą kawą, gdzie moglibyśmy się spotykać – dodaje emerytowana dyrektor przedszkola Eugenia Ćwiklińska. – Urząd Miasta wspiera nas od wielu lat zadaniami publicznymi w zakresie edukacji i rekreacji, w nauce języków obcych, gimnastyki, zajęć tanecznych i komputerowych. Podobnie starostwo powiatowe – przypomniała członek zarządu NUTW Danuta Miczulska.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.