Nie żyje Andrzej Zabłocki. Przez 24 lata rządził gminą

Czytaj dalej
Fot. archiwum "GL
Jakub Pikulik

Nie żyje Andrzej Zabłocki. Przez 24 lata rządził gminą

Jakub Pikulik

Przez wielu określany jest jako wybitny samorządowiec. - Gminie, którą rządził, poświęcił swoje życie - twierdzą ci, który znali Andrzeja Zabłockiego

O śmierci Andrzeja Zabłockiego dowiedzieliśmy się wczoraj. Poinformował o tym na jednym z portali społecznościowych senator Władysław Komarnicki. - Przez lata byłem z nim w bardzo dobrym kontakcie, wiele razy długo rozmawialiśmy o sprawach samorządu. To był wybitny człowiek, który swoje życie poświęcił rodzinie i gminie, którą przez wiele lat rządził. Po tym, jak zachorował, byłem z jego rodziną w stałym kontakcie. O śmierci Andrzeja poinformowała mnie jego córka, która wraz z całą rodziną przez cały czas choroby bardzo go wspierała. Ta wiadomość bardzo mną wstrząsnęła - mówi Komarnicki. - Był bardzo pracowity, przegadaliśmy niejeden wieczór i wiem, jak wiele pomysłów jeszcze miał. Był transparentnym samorządowcem i szczególnie w latach 90. podejmował wiele bardzo trudnych decyzji.

Andrzej Zabłocki rządził Witnicą nieprzerwanie przez 24 lata. Przestał być burmistrzem w 2014 roku, gdy przegrał wybory samorządowe z obecnym burmistrzem Dariuszem Jaworskim. - Gdy widzę na przykład przekrzywiony znak informujący o wjeździe do miasta jednego dnia, później kolejnego i po tygodniu też, to myślę, że trzeba byłoby coś zrobić. Ale przecież głupio jest dzwonić i mówić, że jakiś znak jest przekrzywiony i że to źle wygląda. Pomyślą sobie, że odbiło facetowi. Ale po tych 24 latach takie podejście zostaje we krwi - mówił nam Andrzej Zabłocki w kwietniu ubiegłego roku. Przyznał wtedy, że przez wszystkie lata, gdy rządził Witnicą, dbał o gminę bardziej niż o siebie.

W lutym 2015 Andrzej Zabłocki zdobył tytuł Lubuszanina Roku w plebiscycie naszej gazety. Głosy oddało na niego 9 340 osób.

W czasie, gdy rządził Witnicą, powstała tu m.in. strefa przemysłowa, a w niej kilka dużych zakładów pracy. Rozbudowano wodociągi i kanalizację nie tylko w Witnicy, ale i okolicznych wsiach, wybudowano przedszkole, utworzono Regionalne Centrum Ratownictwa. Gdy jeszcze był burmistrzem, rozpoczęto gruntowną modernizację centrum miasta. Andrzej Zabłocki bardzo często przyznawał jednak, że w gminie wciąż jest wiele do zrobienia.

Andrzej Zabłocki urodził się 8 kwietnia 1958. Zmarł w wieku 58 lat.

Jakub Pikulik

Dziennikarzem "Gazety Lubuskiej" jestem od 2008 r. Niemal od początku moja praca w GL związana jest z działem internetowym. To obecnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dziedzina pracy dziennikarza. Zajmuję się sprawami całego regionu. Poruszam tematy społeczne, ekonomiczne i inne. Często przygotowuję materiały kryminalne, informacje dotyczące wypadków i głośnych akcji lubuskiej policji. Zajmuję się również sprawami dotyczącymi Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.


A prywatnie? Mieszkam w podgorzowskiej Kłodawie. Interesuję się historią regionu. Uwielbiam górskie wycieczki piesze i rowerowe. Od kilku lat pasjonuję się też strzelectwem sportowym. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.