Niemal 22 tysiące wyda Brzeźnica na czternastki

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Niemal 22 tysiące wyda Brzeźnica na czternastki

Kamila Kamiennik

Ekstra pensje dla pracujących najmniej

Najmniej zarabiają nauczyciele stażyści, najwięcej dyplomowani. Na płacę poza podstawą składa się także 14 różnych dodatków m.in. funkcyjny, motywacyjny, za pracę w uciążliwych warunkach i wysługę lat. Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela gminy muszą tak zaplanować wydatki, aby wraz z dodatkami każda z czterech grup awansu otrzymała średnie wynagrodzenie przewidziane dla niej.

Aż 21 997, 10 zł , tyle dostaną nauczyciele z gminy Brzeźnica tzw. czternastek . To jednak mniejsza kwota w porównaniu do zeszłego roku, kiedy dodatkowe wynagrodzenia wynosiły ponad 50 tysięcy zł. Brzeźnica jest rekordzistką w naszym regionie, ponieważ niektóre gminy nie wypłacą ani złotówki nauczycielom. Większość gmin zatrudnia nauczycieli na pełen etat, którzy oprócz prowadzenia zajęć w szkole, muszą niektóre obowiązki wykonywać w domu.

Gmina Niegosławice nigdy nie wypłaciła 14 nauczycielom, ponieważ wszyscy wypracowują określoną ilość godzin. Podobnie jest w Szprotawie, Brodach, Lubsku, Jasieniu, Łęknicy, Tuplicach i Lipinkach Łużyckich. Do końca stycznia wszyscy nauczyciele, którzy mają niepełny etat lub nie wypracowali określonej liczby godzin, będą mieli wypłacone czternastą pensję. Najczęściej z takiego przywileju korzystają nauczyciele stażyści.

- W tym roku nie będziemy wypłacali czternastek nauczycielom. To nawet lepiej, ponieważ te dodatkowe pieniądze nie są adekwatne do wykonywanej pracy. Dlaczego nauczyciel, kóry pracuje mniej dostanie dodatkowe pieniądze, a pedagog z wieloletnim doświadczeniem nie otrzyma takich pieniędzy? Wiadomo, że takie są przepisy. Na szczęście w gminie Jasień w tym roku takich wypłat nie będzie - mówi burmistrz Jasienia Andrzej Kamyszek.

Gmina Przewóz przeznaczy na czternastki 4 426, 10 zł. W gminie znajdują się trzy szkoły, nie wszyscy nauczyciele są zatrudnieni na cały etat. Powiat żarski jest jednym z tych regionów, gdzie takich wypłat dużo nie będzie. Gmina Żary w tym roku nie wypłaci ani złotówki na czternastki, zaś w powiecie żagańskim aż cztery gminy będą musiały przeznaczyć środki na ten cel.

Czternastki są bardzo dużym obciążeniem dla gmin, ponieważ niektórych samorządów nie stać na inne inwestycje, ale wypłata dodatkowych środków dla nauczycieli jest ich obowiązkiem. Karta Nauczyciela jest podstawowym dokumentem takżego nauczyciela, to właśnie ten dokument gwarantuje tą dodatkową bonifikatę.

W Gozdnicy w tym roku tylko dwóch nauczycieli stażystów otrzyma czternastki, które będa kosztowały gminę 953, 39 zł. W zeszłym roku ta kwota była nieco wyższa, ponieważ wyniosła 1296, 30 zł. Gmina Małomice przeznaczy dla nauczycieli 5 112, 26 zł. Te środki zostaną rozdysponowane dla nauczycieli kontraktowych. To większa kwota, niż ta, którą zamierza przeznaczyć gmina Żagań. Tam nauczyciele otrzymają 2640 zł.

Zgodnie z reformą edukacji nauczyciel musi przepracować 40 godzin tygodniowo. Jeżeli nauczyciel nie wypracuje określonej liczby godzin, wówczas na koniec roku dostaje wyrównanie. Wielu samorządowców jest oburzonych, ponieważ te środki nie odzwierciedlają zaangażowania w pracę. Jeżeli nauczyciel ma mniej godzin, nie wyróżnia się w pracy, i tak pieniądze dostanie. Czternastka jest obciążeniem dla wielu gmin w Polsce, ponieważ w niektórych rejonach są to holendarne sumy.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.