Eliza Gniewek-Juszczak

Niemal 40 milionów złotych zainwestuje nowosolski szpital w blok operacyjny. Budowa może ruszyć nawet za dwa tygodnie

Sesja powiatu nowosolskiego, podczas której radni zgodzili się na kredyt pod hipotekę szpitala.28 lutego 2020 r. Fot. Eliza Gniewek-Juszczak Sesja powiatu nowosolskiego, podczas której radni zgodzili się na kredyt pod hipotekę szpitala.
28 lutego 2020 r.
Eliza Gniewek-Juszczak

- To ostatni wymóg formalny, aby podjęta została ostateczna decyzja kredytowa – mówi dyrektor nowosolskiego szpitala Bożena Osińska o uchwale radnych powiatu w sprawie zgody na kredyt pod hipotekę.

Piątkowa decyzja radnych powiatu o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego pod hipotekę przez szpital w Nowej Soli zaczyna inwestycję. – Ten dokument musi być złożony do banku, który zdecydował się skredytować nam to zadanie. To ostatni wymóg formalny, aby podjęta została ostateczna decyzja kredytowa – mówi dyrektor nowosolskiego szpitala Bożena Osińska. – Zgodnie z wymaganiami formalnymi musimy równolegle podpisać umowę z wykonawcą i mieć zapieczone środki na wykonanie inwestycji. Wykonawca zinwentaryzował już plac budowy. Mamy nadzieję, że decyzję o przyznaniu kredytu dostaniemy lada moment, jeśli tak się stanie, to za dwa tygodnie możemy wchodzić z inwestycją.

ZOBACZ:
Za chwilę w nowosolskim szpitalu ruszy inwestycja za prawie 40 milionów złotych

Łączny koszt budowy bloku operacyjnego w szpitalu w Nowej Soli to niemal 40 mln zł

Sama inwestycja – budowa i środki trwałe – będzie kosztować ponad 36 milionów złotych. Natomiast osiem sal musi być jeszcze wyposażonych w stoły operacyjne, umeblowanie, stanowiska komputerowe. Ta część inwestycji wraz z uporządkowaniem otoczenia budynku jest oszacowana na ok. trzy miliony. To łącznie ok. 39 mln, a nawet do 40 mln zł.

– To zadanie jest finansowanie z dwóch źródeł. Jednym jest dofinansowanie z Unii Europejskiej na poziomie ponad 30 proc. Tym drugim źródłem jest niestety kredyt, który przez jakiś czas będzie nam spędzał sen z oczu – przyznaje dyrektor Osińska. – Będziemy zabiegać w innych źródłach o wsparcie na zakupy sprzętu i wyposażenia, są takie możliwości. Ale będziemy też starać się o zbudowanie hybrydowej zasady inwestowania w niezależnych źródłach zewnętrznych.

Co będzie w nowym budynku szpitala w Nowej Soli?

W nowym dwukondygnacyjnym budynku będzie osiem sal operacyjnych i pomieszczenia pomocnicze, takie jak sale nadzoru poznieczuleniowego, przygotowawcze dla personelu medycznego, do przygotowania pacjenta, magazyny, pomieszczenia techniczne.

W części przyziemnej budynku znajdować się będą pomieszczenia do mycia i dezynfekcji łóżek, pomieszczenia centralnej sterylizatorni oraz pomieszczenia techniczne niezbędne do funkcjonowania bloku operacyjnego.

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.