Niemal osiem ton jabłek trafi do nowosolskich uczniów oraz ich rodziców!

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Niemal osiem ton jabłek trafi do nowosolskich uczniów oraz ich rodziców!

Jakub Nowak

Skrzynka jabłek dla każdego? Tak! W Szkole Podstawowej nr 3 uczniowie, rodzice oraz kadra nauczycielska za darmo otrzyma przed świętami ok. 20 kg tych owoców!

- Na pewno się przyda. Może na jakiś jabłecznik, może kompot. Coś się na pewno wymyśli! - śmiały się w czwartek, 17 grudnia, dwie panie Justyny, mamy uczniów uczęszczających na co dzień do Szkoły Podstawowej nr 3 na Pleszówku w Nowej Soli. Kobiety odebrały swój przydział jabłek, które z samego rana trafiły do placówki prosto z Sandomierza.

- Od rana, właśnie dzięki pomocy rodziców, ale także strażaków, rozładowywaliśmy pełną ciężarówkę, która przywiozła nam te owoce - opowiadała nam w czwartek Katarzyna Wojtkowiak, dyrektora szkoły. W sumie przyjechało aż... 396 skrzynek. - W każdej jest około 20 kilogramów jabłek. Każdy z naszych uczniów otrzyma całą taką skrzynkę, owoce dostaną także nauczyciele - mówiła nam pani dyrektor. Starczy na pewno dla każdego, ponieważ do placówki uczęszcza nieco ponad 230 uczniów. - Na pewno nic się nie zmarnuje - zapewniała nas ze śmiechem pani Katarzyna.

Skąd w ogóle tyle ton jabłek w nowosolskiej szkole? Wiele miesięcy temu pani dyrektor złożyła wniosek do Agencji Rynku Rolnego. Przypomnijmy: z powodu nałożonego przez Rosję embarga, polskie owoce nie mogą trafiać do naszych wschodnich sąsiadów. Wiązało się to oczywiście ze sporymi stratami dla naszych sadowników, dlatego ARR uruchomiła specjalny projekt, dzięki któremu te owoce, które nie mogły trafić z powodu rosyjskiego embarga za granicę, są skupowane i trafiają ostatecznie (za darmo!) do polskich szkół czy innych instytucji.

- Jabłka, które do nas trafiły zaczęliśmy wydawać już od długiej przerwy - opowiadała nam w czwartek K. Wojtkowiak. - Jestem przekonana, że tuż przed świętami przydadzą się każdemu - dodawała pani dyrektor. Jak dodawała z dumą, niemal ośmiotonowy dar prosto z Sandomierza doskonale wpisał się przy okazji z niedawnym certyfikatem, który szkoła otrzymała od Lubuskiego Kuratora Oświaty w związku z... promowaniem zdrowego trybu życia. - A nasze jabłuszka na pewno wyjdą wszystkim na zdrowie - dodawała na koniec z uśmiechem.

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.