Niemal wszystkie samorządy odczują skutki podwyżki cen prądu. Prędzej czy później

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Anna Janik

Niemal wszystkie samorządy odczują skutki podwyżki cen prądu. Prędzej czy później

Anna Janik

Urzędnicy z rzeszowskiego ratusza rwą włosy z głowy i szukają pieniędzy, którymi mogliby pokryć koszty gigantycznej podwyżki cen prądu. Podobny problem mają inne gminy.

- Nie ma uzasadnionych przyczyn, by koszty prądu miały wzrosnąć aż tak wysoko. Inflacja, która jest przyjęta do planowania budżetu państwa i naszego budżetu, to 2,3 proc. Jeśli nawet w energetyce te ceny byłyby nieco wyższe, to można mówić o 10 proc. a nie o przeszło 60 proc. - mówiła na ostatniej konferencji prasowej Janina Filipek, skarbnik Rzeszowa. - Godziwy zysk, który każdy przedsiębiorca powinien uzyskać przy prowadzeniu swojej działalności, jest w granicach 6 proc. Jeśli policzymy 10 proc. zysku i 6 proc. kosztów, to wychodzi 16 proc. podwyżki, a nie przeszło 60 proc. – wylicza.

Tak miejscy urzędnicy zareagowali na wyniki ostatniego przetargu na dostawę energii elektrycznej. Najniższa proponowana cena była o 68 proc. wyższa niż obowiązująca do tej pory. Otoczenie prezydenta nie kryło swojego zbulwersowania, bo cenę zestawiano z zarobkami zarządu PGE S.A, która przetarg wygrała ( jej prezes zarabia miesięcznie 99 tys. zł, co rocznie daje 1,1 mln zł) . Jak dodawali, pośrednio odbije się to na mieszkańcach, bo o ile ratusz będzie chciał uniknąć podwyżek podatków i opłat, o tyle pieniędzy na wyczekiwane przez nich inwestycje będzie po prostu mniej.

W dalszej częśći artykułu: 

 • jak wygląda sytuacja w pozostałych podkarpackich samorządach? 

 • jak podwyżki komentuje spółka PGE Obrót S.A
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.