Niemcy są krajem pierwszego wyboru dla emigrujących Polaków

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Maciej Mituła [email protected]

Niemcy są krajem pierwszego wyboru dla emigrujących Polaków

Maciej Mituła [email protected]

Z najnowszych badań Work Service wynika, że Niemcy to kraj pierwszego wyboru dla Polaków, którzy myślą o emigracji zarobkowej.

Już co trzeci badany rozważający wyjazd za granicę do pracy wskazuje kierunek niemiecki. Jeszcze do niedawna prym wiodła Wielka Brytania.

Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba Polaków pracujących w Niemczech wzrosła prawie dwukrotnie. Obecnie u naszego zachodniego sąsiada zatrudnienie znajduje 354 tys. rodaków. Polacy wybierają niemiecki rynek pracy przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki i większą dostępność pracy.

W latach 90. Polacy jeździli do Niemiec głównie do pracy sezonowej na tzw. szparagi.

Obecnie znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych. Polacy pracują także w branży budowlanej jako pracownicy fizyczni, ale również jako kierownicy budowy czy inżynierowie. Coraz więcej osób z Polski zasila tzw. biały personel. Odpływ lekarzy i pielęgniarek ze szpitali odczuwa polska służba zdrowia.

- Wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak: komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych, zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1.400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6.000 zł brutto - mówi Artur Ragan, ekspert Work Service Express.

Osoby planujące wyjazd do Niemiec muszą pamiętać o obowiązku meldunkowym.

Zameldować należy się w ciągu siedmiu dni od przyjazdu. We właściwym urzędzie skarbowym należy wystąpić o wydanie zastępczego zaświadczenia w sprawie karty podatkowej, a także założyć konto bankowe, na które będzie przelewane wynagrodzenie. Za jego pośrednictwem uiszcza się też opłaty takie jak czynsz za mieszkanie czy media. Podjęcie pracy na miejscu wiąże się z zawarciem umowy o pracę.

W Niemczech występują podobne rodzaje umów o pracę jak w Polsce, w podobny też sposób definiuje się pojęcie pracownika i stosunku pracy. Co istotne, umowa o pracę nie musi mieć formy pisemnej. Warto jednak domagać się, by została sporządzona na piśmie. W ciągu miesiąca od zawarcia umowy pracodawca ma obowiązek sporządzić, podpisać i przedłożyć pracownikowi dokument z najważniejszymi okolicznościami zawartej umowy o pracę.

Maciej Mituła [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.