Niemiecka fundacja wspiera renowację parku

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Niemiecka fundacja wspiera renowację parku

Grzegorz Kozakiewicz

Parkowy sarkofag łowczego von Gablenza w Brodach zostanie odrestaurowany dzięki darowiźnie fundacji Hermann Reemtsma Stiftung.

8,3 tys. euro przekazała gminie Brody fundacja z Hamburga. Pieniądze przeznaczone zostaną na prace inwentaryzacyjne oraz program badań konserwatorskich pozostałości sarkofagu z 1810 roku. Te zakończyć się mają do października br. Kolejnym etapem będzie odtworzenie pomnika. W tym celu gmina poszukuje starych zdjęć i pocztówek, które przedstawiają zdewastowany w roku 1945 sarkofag. Urząd liczy, że i na odbudowę uda się pozyskać pieniądze z niemieckiej fundacji.

- Od kilku lat odbywają się u nas seminaria parkowe - podkreśla Helena Miklaszewska z urzędu gminy. - Skupiają one aż 280 wolontariuszy, którzy pracują na rzecz rewitalizacji przypałacowego założenia parkowego. Goszczą u nas prawdziwe sławy. Seminariom towarzyszą koncerty i wykłady.

Park i pałac w Brodach to cud XVIII-wiecznej architektury. Po latach dewastacji zabytek powoli wraca do dawnej świetności

Park w Brodach, należy do Europejskiego Związku Parków Łużyckich. Do grona tego przynależą również parki Puecklera w Łęknicy, Bad Muskau i Branitz, a także Ogród Różany w Forst. Członkostwo w związku także owocuje wsparciem merytorycznym i finansowym dla idei odtworzenia brodzkiego parku.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.