Niewybuchy na ulicy Wesołej w Nowej Soli. Czytelnicy zdradzają, jak to było z odłamkami amunicji po wojnie w tym miejscu

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miejski w Nowej Soli
Eliza Gniewek-Juszczak

Niewybuchy na ulicy Wesołej w Nowej Soli. Czytelnicy zdradzają, jak to było z odłamkami amunicji po wojnie w tym miejscu

Eliza Gniewek-Juszczak

Na inne, zaskakujące pochodzenie fragmentów pocisków znalezionych przy przebudowie chodnika w Nowej Soli wskazują Czytelnicy. Wprawdzie był ostrzał artyleryjski podczas zdobywania miasta Soli w 1945 r., ale znaleziska na ul. Wesołej mogły nie mieć z tym nic wspólnego.

Dwie akcje saperów w Nowej Soli w listopadzie 2020 r.

Do Nowej Soli w listopadzie dwa razy przyjeżdżali saperzy z Głogowa. Byli wzywani, ponieważ przy przebudowie chodnika przy ul. Wesołej natrafiano na fragmenty pocisków moździerzowych. Za pierwszym razem, roboty wstrzymano i ewakuowano mieszkańców z kilku pobliskich budynków. Za drugim razem ewakuacji już nie było.

Skąd fragmenty pocisków moździerzowych w ziemi w centrum Nowej Soli?

– Był ostrzał artyleryjski podczas zdobywania Nowej Soli w dniach 13 i 14 lutego 1945 roku. Wtedy rzeczywiście mogły spaść tam te pociski. Okolice dzisiejszej ul. Kościuszki w tamtym rejonie miasta były ostrzelane i mogły się znaleźć w ziemi pociski moździerzowe – powiedział nam dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, ekspert z historii miasta.

Historyk dodał, że jest zaskoczony, że fragmenty pocisków znalazły się tak płytko. - Dziwi mnie, że tak płytko znajdował się niewybuch. Ten chodnik w latach 50.- 60. był robiony. Może w tamtych latach nie przeszkadzało, jak coś znaleziono - przyznał dr Andrzejewski.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.