Nocne marki mile widziane w muzeach

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Jarosław Miłkowski

Nocne marki mile widziane w muzeach

Jarosław Miłkowski

Konkurs plastyczny, quiz historyczny, nowe ekspozycje, filmy i... krzesło z gabinetu dentystycznego. Tak zapowiada się Noc Muzeów.

- W czasie tegorocznej edycji Nocy Muzeów dostępne będą też nowe, nie wystawiane jeszcze ekspozycje. Oprócz tego dla zwiedzających przygotowaliśmy też wiele innych atrakcji - mówi Lidia Kardasz z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie. Chociaż ogólnopolska Noc Muzeów jest za nami, to Gorzów i okoliczne miejscowości włączają się w ten projekt dopiero w noc z tej soboty na niedzielę 21-22 maja.

W tym roku do dyspozycji zwiedzających będzie Spichlerz przy ul. Fabrycznej. Oprócz stałych ekspozycji przewidziano też kilka atrakcji. Jedną z nich jest konkurs plastyczny skierowany do najmłodszych. Aby wziąć w nim udział, należy przygotować pracę na temat „Nasze Miasto - nasze Muzeum” i dostarczyć ją najpóźniej w piątek do muzeum.

1997 rok był pierwszym, w którym zorganizowaną Noc Muzeów. Gdzie? W Berlinie

W sobotę Noc Muzeów rozpocznie się wcześnie, bo już o... 15.30. O tej porze odbędzie się konkurs wiedzy na temat muzeum „Nocny tropiciel muzealny”. O 18.00 odbędzie się test wiedzy historycznej „Nasze Miasto - nasze Muzeum”. Na 19.00 zaplanowano otwarcie nowej ekspozycji „Urok starego gabinetu dentystycznego”. Wystawa ta pochodzi ze zbiorów własnych i Muzeum Stomatologii w Częstochowie. Tego samego dnia o 22.00 odbędzie się zakończenie wystawy szkła artystycznego pochodzącej z niemieckiego muzeum. Będzie to ostatnia okazja do podziwiania nietypowych, a zarazem ponadczasowych, szklanych wyrobów. - Tej nocy nie zabraknie też innych, celowo nie zapowiadanych wcześniej atrakcji, niespodzianek dla zwiedzających - zapowiada Lidia Kardasz.

Nocne marki mile widziane w muzeach
Tomasz Rusek W Spichlerzu będzie można zobaczyć na makiecie, jak kiedyś wyglądał Gorzów. Na zdjęciu fragment ul. Sikorskiego z katedrą.

- Bardzo lubię Noc Muzeów, ponieważ jest to jedyny dzień w roku, kiedy odwiedzam muzea... Owszem, wstyd się przyznać, ale tak jest. Dlatego też chwalę ten projekt - mówi Agnieszka Karnin z Gorzowa.

INNE MIJSCOWOŚCI

Kostrzyn nad Odrą
Muzeum Twierdzy zaprasza na filmową noc. W sobotę od 19.00 do 21.00 zaplanowano zwiedzanie ekspozycji w Bastionie Filip. Następnie będą dwie projekcje filmowe: „Charlie żołnierzem” (21.00) i „Upadek” (22.00). Niemy film z Charlie Chaplinem wyświetlanym będzie przy muzyce na żywo zespołu Czerwie.

Słońsk/Ośno Lubuskie
W nocy z piątku na sobotę 20-21 maja otwarte będzie Muzeum Martyrologii w Słońsku i Muzeum Ziemi Torzymskiej w Ośnie. Ich zwiedzanie będzie połączone. Program: 16.30-17.00 w Słońsku, wystawa pamiątek regionalnych; 17.00-17.45 zwiedzanie muzeum; 17.45-18.00 wejście na teren byłego więzienia pod tzw. Ścianę śmierci; 18.00-18.30 wyjazd do Ośna. W Ośnie: 18.30 - 19.30, zwiedzanie Muzeum Ziemi Torzymskiej i kościoła św. Jakuba z XIII w.; 19.30 - 20.00 - powrót do Słońska. W Słońsku: 20.00-20.45 gawęda Zbigniewa Czarnucha „Historia młynów wodnych w okolicy Słońska”. 21.00-22.00 - zwiedzanie zabytkowego młyna w Słońsku.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.