Krzysztof Ratajczak

Nordic walking to sport, który można uprawiać w każdym wieku

Nordic walking to sport, który można uprawiać w każdym wieku Fot. Krzysztof Ratajczak
Krzysztof Ratajczak

Oboje są po czterdziestce, mieszkają w Śremie i kochają nordic walking, dyscyplinę która staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Anna Matyja i Radosław Dukat to idealny przykład obalający teorię, że to sport tylko dla ludzi starszych.

Z przysłowiowymi kijkami można chodzić w każdym wieku. Jak zapewniają bohaterzy artykułu wcale nie trzeba z tym czekać do wieku senioralnego.

Anna Matyja uprawia nordic walking już od siedmiu lat. "Spacer z kijkami" szybko ją wciągnął. - Chciałam być bardziej aktywna fizycznie, a że bardzo szybko złapałam bakcyla, zaczęłam sport ten coraz bardziej odkrywać - przyznaje Ania.

Uczyła się wszystkiego sama. - W tamtym czasie nie była to popularna dyscyplina. Nie spotykało się wielu osób uprawiających ten sport - przyznaje. Ważnym momentem były dla niej pierwsze zawody w nadmorskiej Łebie w 2013 roku.

- Miałam okazję z bliska zobaczyć i poznać wiele technicznych zagadnień, potrzebnych do prawidłowego chodzenia z kijkami - przyznaje śremianka. - Wtedy odniosłam też swój pierwszy sukces. Nie byłam ostatnia - dodaje.

Przygoda Radka Dukata z tym sportem trwa już cztery lata, ale u niego zaczęło się inaczej. - W sumie stwierdzenie, że moja miłość do tego sportu zrodziła się z zazdrości, byłaby trafna… - opowiada Radek.

- Jako już czterdziestolatek, regularnie obserwowałem moją żonę, która po powrocie z biegania pomimo wysiłku fizycznego, wręcz kipiała radością, a mnożące się endorfiny dodawały jej energii!

- dodaje.

Nordic walking to sport, który można uprawiać w każdym wieku
Krzysztof Ratajczak

Jak przyznaje Radek, w tym czasie nie należał do osób aktywnych fizycznie, ale po swoich obserwacjach postanowił to jak najszybciej zmienić. - Dodatkowo pewnego dnia uświadomiłem sobie, że nigdy jako dziecko nie zdobyłem żadnego medalu - zdradza nasz rozmówca.

Wówczas postanowił, że marzenie z lat dzieciństwa zrealizuje w dorosłym życiu, co udało się podczas pierwszych zawodów na poznańskiej Malcie. Początki aktywności fizycznej polegały na szybkim marszu, w formie spaceru. - Nie miałem wtedy pomysłu na żaden konkretny sport - wspomina.

W dalszej części artykułu:

 • Pojawianie się na ulicy naszych bohaterów z kijkami budziło różne reakcje. Jakie?
 • Co jest najważniejsze w nordic walking?
 • Jak zacząć uprawianie nordic walking?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Ratajczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.