Nowa sala sportowa dla uczniów i nauczycieli

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Nowa sala sportowa dla uczniów i nauczycieli

Czesław Wachnik

- Budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej ma kosztować prawie 3 mln zł - powiedział burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus.

Wczoraj miał zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Czerwieńsku. Czy tak się stało?
Tak. Zgłosiło się do niego sześć firm, a najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Techgips Budownictwo z Mo-drzycy koło Otynia. Zaproponowała ona budowę hali za 2,9 mln zł, a przypomnę, że zgodnie z kosztorysem inwestycja miała kosztować około 3,5 mln zł. A więc zaoszczędzimy ponad pół miliona złotych. Jeszcze w tym miesiącu chcemy podpisać umowę z wykonawcą tak, by pierwsze roboty mogły się rozpocząć jak najszybciej. Wtedy być może uda się zakończyć stan surowy sali jeszcze w tym roku. Natomiast jej oddanie do użytku zaplanowaliśmy do końca przyszłego roku.

Jak będzie wyglądała nowa sala gimnastyczna?
Będzie to obiekt o dwóch kondygnacjach o powierzchni ponad 920 metrów kwadratowych. Na parterze znajdzie się sala gimnastyczna o powierzchni 278 metrów kwadratowych plus zaplecze sanitarne i magazynowe. Natomiast na piętrze zostaną urządzone trzy sale dydaktyczno - lekcyjne dla potrzeb szkoły podstawowej. W nowej sali znajdzie się pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę siatkową oraz koszykówkę. Można też będzie, oczywiście w ograniczonym zakresie, grać w piłkę ręczną. Nawierzchnia sali będzie kolorowa, wykonana z tworzywa sztucznego.

Po wybudowaniu sali w Czerwieńsku, przyjdzie pora na salę w Leśniowie Wielkim

A kwestia finansowa, czyli skąd pieniądze?
Około jedna trzecia potrzebnej sumy, a więc około milion złotych, pozyskaliśmy z ministerstwa sportu, z puli na rozwój bazy sportowej. Natomiast około 800 tys. zł zamierzamy dostać z unijnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a konkretnie z programu ,,Poprawa bazy edukacyjnej w województwie lubuskim”. Już złożyliśmy w tej sprawie potrzebne dokumenty. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i urządzenie na piętrze sali trzech gabinetów, a więc matematycznego, chemicznego i przyrodniczego. Zapewne część pieniędzy, czyli być może około miliona złotych, trzeba będzie wyłożyć z budżetu gminy.

Czy po zbudowaniu sali przy podstawówce w Czerwieńsku wszystkie placówki będą już miały odpowiednią bazę sportową?
Od 10 lat stawiamy na poprawę bazy edukacyjno - sportowej. I hala w Czerwieńsku będzie kolejnym krokiem, by ten cel osiągnąć. Wcześniej wybudowaliśmy sale w Nietkowie i Nietkowicach oraz piękną halę sportową przy Gimnazjum w Czerwieńsku. Kolejnym krokiem ma być budowa sali sportowej przy szkole podstawowej w Leśniowie Wielkim. To ostatnia placówka, w której nie ma odpowiedniej bazy sportowej. Planujemy, że rozpoczniemy jej budowę w 2017 roku, tak by zakończyć rok później. Już mamy projekt i pozwolenie na budowę. A kolejnym zadaniem będzie pozyskanie pieniędzy z zewnątrz. Samą gminę na taką inwestycję nie stać.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.