Nowa Sól chce wybudować nową siedzibę dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Nowa Sól chce wybudować nową siedzibę dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Jakub Nowak

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Soli doczeka się w przyszłości nowej siedziby. Budowa może kosztować trzy miliony. złotych.

Skąd w ogóle pomysł na nową siedzibę dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej? - W zasadzie to nie pomysł, bo do tej decyzji dojrzewaliśmy od jakiegoś czasu. Po pierwsze przybywa nam zadań, jak choćby w związku z planowaną realizacją programu 500+. Pokazuje to, że się rozrastamy, a być może to jeszcze nie koniec pomysłów, odnośnie przyszłych zadań dla ośrodków pomocy społecznej - tłumaczy wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski.

- Po drugie, obecna siedziba MOPS nie jest, mówiąc delikatnie, najszczęśliwsza. Warto przypomnieć, że zlokalizowano go w parku Odry, około 10 lat temu, trochę przymusowo, po koniecznej przeprowadzce z Ratusza, którego budynek został wymieniany ze starostwem powiatowym. Wówczas był to po prostu jedyny budynek, który w szybkim czasie można było przystosować pod taki ośrodek, potrzebuje on w końcu określonych powierzchni. Od zawsze jednak mówiliśmy, że nie jest to lokalizacja marzeń - opowiada wiceprezydent.

Nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej znajdowałaby się przy ul. Długiej

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obecny budynek MOPS podlega ochronie konserwatora zabytków, co również wiąże się z określonymi kosztami w przypadku planowanych remontów. - Doszliśmy więc ostatecznie do wniosku, że zamiast ładować pieniądze w obecną siedzibę, spróbujemy poszukać nowej lokalizacji, ale już takiej stricte biurowej. Na początku wykonaliśmy analizę zasobów miejskich. Krótko to jednak trwało, bo nie są zbyt duże - żartuje J. Milewski. - Zaczęliśmy więc analizować miejsca, które można pozyskać za rozsądne pieniądze. Niestety jednak żadna z lokalizacji nie spełniała koniecznych warunków do przyszłej pracy. Albo powierzchnia była za mała, albo koszty remontu i przebudowy były tak wysokie, że przekraczały koszty budowy nowej siedziby, od podstaw - komentuje włodarz Nowej Soli.

Jak dodaje, decyzja nie była oczywiście łatwa, jednak według wszystkich wyliczeń, jest mimo wszystko najrozsądniejsza, zarówno z punktu ekonomicznego i finansowego, jak i po prostu funkcjonalnego. - Budując nowy budynek możemy zaprojektować go pod konkretne, określone potrzeby, z ewentualnym niedużym marginesem na przyszłe konieczne rozszerzenie zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - zaznacza J. Milewski.

Niedawno, wspólnie z radnymi, władze Nowej Soli podjęły więc pierwsze decyzje, związane z zabezpieczeniem kwoty na stworzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej pod przyszłą inwestycję. Ta powstałaby jeszcze w tym roku, budowa z kolei, jeśli pozwolą na to środki, może rozpocząć się w roku przyszłym.

Obecny budynek MOPS podlega ochronie konserwatora zabytków

Jak się dowiedzieliśmy nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej miałaby znajdować się przy ul. Długiej, chodzi o tereny w niedalekim sąsiedztwie obecnych lokali socjalnych. - Trochę na uboczu, ale to chyba dobrze, ponieważ funkcjonowanie takiej placówki wymaga w końcu pewnego spokoju - komentuje nam J. Milewski.

W nowym budynku znajdowałby się także Środowiskowy Dom Pomocy, który obecnie funkcjonuje wraz z MOPS w parku Odry.
Ile konkretnie może więc kosztować budowa nowego ośrodka? - Według wstępnych wyliczeń mówimy o ok. 1.350 metrach kwadratowych, niezbędnych do pracy. Koszt to od 2,5 do 3 mln zł - odpowiada wiceprezydent.

Co z kolei stanie się ze starym budynkiem MOPS? Według wstępnych planów mogłaby tam znajdować się Szkoła Muzyczna, jednak na razie jest to jeszcze melodia przyszłości...

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.