Nowe dowody osobiste od poniedziałku - od dziś utrudnienia w pracy urzędu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Expressu Bydgoskiego/Materiały Ministerstwa Cyfryzacji
Ewa Czarnowska-Woźniak

Nowe dowody osobiste od poniedziałku - od dziś utrudnienia w pracy urzędu

Ewa Czarnowska-Woźniak

Już w poniedziałek w życie wchodzi e-dowód. Ma to być wielofunkcyjny dokument, który będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela, między innymi, z administracją czy służbą zdrowia. Na razie jednak bydgoszczan czekają spore utrudnienia związane z przygotowaniem się urzędu do nowych zadań. Niezbędne są prace serwisowe, w związku z czym warto raczej poczekać ze składaniem wniosków i wizytą w Wydziale Spraw Obywatelskich do czasu, kiedy nowy system zostanie wdrożony.

Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, stanowisko przyjmowania wniosków o wydanie dowodu osobistego w centrum handlowym w Zielonych Arkadach, przy ul. Wojska Polskiego 1 będzie nieczynne w dniach 1. i 2. marca (piątek – sobota). Ponadto, już od wczoraj, do 3. marca, zostanie wyłączona możliwość elektronicznego złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego. Wnioski online będzie można składać z powrotem od 4. marca (poniedziałek). Ograniczenia dotyczyć będą również funkcjonowania referatu dowodów osobistych, znajdującego się przy ulicy Przyrzecze 13. 1. marca (piątek) referat ten będzie czynny tylko w godz. 8 – 11.30.
„Express” informował już wcześniej, jaki szczegółowy wygląd zyska nowy elektroniczny dokument oraz jakie korzyści uzyska jego posiadacz. Dziś przypominamy te informacje. Nowy dowód to wymóg Unii Europejskiej. Zewnętrznie będzie podobny do obecnego, ale wewnątrz będzie mieścił się chip. W jego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Szybsza odprawa, obecność w rejestrze

- E-dowód osobisty, tak jak dotąd, potwierdzi naszą tożsamość i obywatelstwo polskie, ale będzie posiadał też szereg nowych funkcji - mówi Elżbieta Kondraciuk, kierowniczka Referatu Dowodów Osobistych w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Zostanie wyposażony w tzw. profil osobisty o wysokim profilu zaufania. Na dokumencie znajdzie się numer CAN, który zapewni nawiązanie bezpośredniego połączenia między warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart. W praktyce to oznacza, że e-dowód umożliwi zaakceptowanie umowy i faktury, podpisanie dokumentu elektronicznie, potwierdzi także obecność danej osoby w systemie świadczeń zdrowotnych czy pozwoli na szybszą odprawę na lotniskach. Na awersie - oprócz wspomnianego numeru CAN, znajdą się, między innymi: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, obywatelstwo jego posiadacza, termin ważności. Na rewersie będą, m.in., numer PESEL, imiona rodziców i numer dowodu.

Nie wymieniamy przed terminem!

Jak informowało już wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji, wnioski o wydawanie e-dowodu będzie można składać już od 4 marca br. Cały proces wymiany dokumentów ma być jednak rozłożony na 10 lat i potrwać aż do 2029 r.
Kto powinien wymienić go w pierwszej kolejności? - Przede wszystkim osoby, którym upływa termin ważności dokumentu tożsamości oraz ci wszyscy, których dokument uległ zniszczeniu bądź został utracony - tłumaczy Elżbieta Kondraciuk. - Co ważne, nie ma konieczności wymiany dotychczas posiadanych dowodów osobistych. Zachowują one ważność do upływu terminów w nich określonych. Oczywiście, jeśli właściciele dokumentów chcą wymienić je na dowód z warstwą elektroniczną jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego, mogą to uczynić.
Tak jak dotąd, wniosek o wydanie e-dowodu będzie można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną.

- Nadal zrobimy to w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, ale należy pamiętać, że dowód odbiera się osobiście w urzędzie, gdzie został złożony wniosek - podkreśla Elżbieta Kondraciuk. - Czas oczekiwania na jego wydanie, naszym zdaniem, nie powinien się zmienić. Szacujemy, że potrwa to około miesiąca. E-dowody wydawane będą za darmo. Oprócz wniosku, należy też dołączyć jedno zdjęcie.

Zamknięte oczy i uśmiech - dla dzieci

Dowód osobisty, tak jak dotychczas, od momentu urodzenia będą mogły posiadać też dzieci.
- Tu jednak szykują się pewne nowości - informuje Elżbieta Kondraciuk. - Dzieci do piątego roku życia będą mogły się na zdjęciu uśmiechać lub mieć zamknięte oczy, dotychczas mimika twarzy była niedopuszczalna. Co istotne, e-dowód osobisty dziecka będzie mógł odebrać każdy z rodziców, a nie tylko ten, który wnioskował o wydanie dokumentu dla malucha.
E-dowód to dokument z warstwą elektroniczną, który funkcjonuje już m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji czy Niemczech. Zmianie ulegnie, między innymi, umiejscowienie danych zawartych na dowodzie. Będzie ono zgodne z zaleceniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i przepisami unijnego rozporządzenia, dotyczącego bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli Unii Europejskiej.


Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

https://expressbydgoski.pl/elektroniczne-dowody-juz-od-4-marca-beda-utrudnienia-edowody-nowe-dowody-wnioski-604/ar/c15-13903264

Ewa Czarnowska-Woźniak

Jestem dziennikarką lokalną od ponad 30 lat. Jeszcze dłużej jestem zakochana w swoim rodzinnym mieście. Niezmiennie go ciekawa i coraz bardziej z niego dumna. Bydgoszcz i jej sprawy są głównym obszarem mojej zawodowej aktywności. Prywatnie lubię podróżować po Europie i czytać staromodne angielskie powieści.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.