Nowe, elektryzujące kierunki będą mostem do kariery?

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

Nowe, elektryzujące kierunki będą mostem do kariery?

Józef Piasecki

Technik księgarz czy fototechnik to kierunki, które do swojej oferty włączył właśnie „Elektryk”, największa szkoła w powiecie. Sprawdziliśmy, co jeszcze szykuje szkoła

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli zaprezentowano nowe kierunki kształcenia. Niektóre z nich związane są z likwidacją „Odlewniaka” i skierowane do młodzieży, która szuka podobnych kierunków nauczania zawodu. Wyniki zdawalności egzaminów potwierdzają, że nowosolska szkoła nie jest gorsza od tych z większych miast.

Joanna Stasińska kierownik kształcenia w CKZiU „Elektryk” informuje o pilotażowej prezentacji wszystkich kierunków dla gimnazjalistów. - Chcemy sprawdzić co im się podoba. Często wybory kierunków kształcenia zależą od właśnie obowiązującej mody. Z nowych kierunków proponujemy technika księgarza. To fantastyczny kierunek, związany z edytorstwem i pracą w wydawnictwach. Chodzi tutaj o projektowanie okładek, szpalt do prasy, a nie jak mylnie można sadzić pracę w księgarni – informuje J. Stasińska. Ponieważ kierunek technik organizacji reklamy ma coraz więcej sukcesów, postanowiono stworzyć także kierunek fototechnik.

- Z kierunków „twardych” możemy polecić technika budownictwa, technika energetyka, który zajmuje się prądami wysokich napięć oraz technika klimatyzacji i chłodnictwa. Ostatnia propozycja wychodzi naprzeciw temu, że otacza nas coraz więcej urządzeń z klimatyzacją. Technik budownictwa to kierunek przejęty z powodu likwidacji „Odlewniaka”. Chcemy uczniom z naszego powiatu zaproponować ofertę, która powinna przyczynić się do ich pozostania w naszej szkole. Liczymy na to, że zatrzymamy młodzież, a być może przyciągniemy kogoś z zewnątrz – mówi pani kierownik.

Jarosław Cybulski, kierownik kształcenia praktycznego w „Elektryku” potwierdza, że specjalnie dla uczniów klas technik energetyk zostaną wybudowane słupy napowietrzne w pracowni, które umożliwią wykonywanie podstawowych prac na wysokości. - Chciałbym, aby gimnazjaliści wiedzieli, kim jest mechatronik. Chodzi o powiązanie elektroniki, techniki i sterowania. - Na makietach produkcyjnych uczniowie zbierają informacje z poszczególnych dziedzin, które programują następnie na stanowisku komputerowym. Praca symulacyjna pozwala na poprawienie poszczególnych jej elementów. Są cztery stanowiska pozwalające prześledzić kolejne etapy produkcji: kontroli, dystrybucji, obróbki i magazynowania. Mechatronik powinien umieć nadzorować takie linie – wyjaśnia J. Cybulski.

Pod okiem Małgorzaty Ratajczak młodzież z Gimnazjum nr 1 w Nowej Soli wcieliła się w role architektów budujących modele konstrukcyjne. W ramach warsztatów, w dwuosobowych zespołach, wykonywali przęsło mostowe. Musiało ono spełniać wymogi wytrzymałości i jednocześnie estetycznie wyglądać. Wykonane konstrukcje zostały następnie poddane obciążeniom.
- Są to zawody, które były w „Odlewniaku”, a od września będzie można się ich uczyć pod egidą „Elektryka” w Nowej Soli. Chodzi o technika budownictwa i technika mechanika. Promujemy także zawody typowo budowlane: montera zabudowy i robót wykończeniowych i operatora obrabiarek skrawających – mówi M. Ratajczak.

Agnieszka Schuster jest z kolei nauczycielką przedmiotów ekonomicznych i języka niemieckiego. - Technik organizacji reklamy, fototechnik i technik księgarz to także nasza aktualna oferta. Fototechnik jest teraz „na czasie”, bo jest przecież związany z fotografią reklamową. Wpisuje się to w naszą filozofię kształcenia technika organizacji reklamy. Potem będzie większa specjalizacja, typowo fotograficzna. Szczególnie dotycząca fotografii reklamowej, co jest podstawą do tworzenia profesjonalnych broszur, folderów i innych wydawnictw – informuje nauczycielka.

„Elektryk” posiada pozytywne opinie Powiatowej Rady Rynku Pracy i Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, które poparły złożone wnioski o uruchomienie nowych kierunków. Jednak końcowy efekt zgłoszonych propozycji naboru musi zaakceptować organ prowadzący szkołę, czyli nowosolskie starostwo.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.