Nowe lipy drobnolistne ozdobią centrum miasta

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Nowe lipy drobnolistne ozdobią centrum miasta

Marek Białowąs

Babimojski rynek wypięknieje. Trwa już przebudowa tej części miasta. Przybędzie miejsc parkingowych i zieleni

Pod koniec lipca podpisana została umowy między gminą a spółką Decor ze Zbąszynia na przebudowę drogi wraz z chodnikami w obrębie rynku. Firma ta zaoferowała najkorzystniejszą cenę za wykonanie zaplanowanych prac, za które gmina zapłaci ponad 166 tys. zł. Pieniądze te w całości pochodzić będą z gminnego budżetu.

- Niestety nie mogliśmy się w tym przypadku starać o pieniądze z Unii Europejskiej na rewitalizację rynku - mówi Bernard Radny, burmistrz Babimostu. - Po prostu nie spełnialiśmy kryteriów, które obowiązują starające się o dofinansowanie samorządy.
To już drugi etap zmian na terenie rynku. W pierwszym odnowiono już, patrząc od strony ratusza, prawą stronę.

- Ładnie będzie wyglądała ta część miasta po ukończeniu robót. Ma być zielono i przede wszystkim, będzie chodnik pod domem. Już zrobiona druga strona robi wrażenie - powiedziała "GL" Maria Chorobińska, która mieszka w jednym z domów przy rynku.

Co spółka ze Zbąszynia wykona w tym roku? Wymienione zostaną m.in rośliny, nowe drzewka lipy drobnolistnej zastąpią obecne drzewa. Lipa drobnolistna znana jest z tego, że można bardzo swobodnie formować jej koronę, nadawać jej nawet bardzo fantazyjny kształt. Drzewka, już dość grube, zostaną oświetlone światłami LED, a korzenie będą zabezpieczone metalowymi kratownicami. Nie zabraknie też systemu nawadniającego, żeby rośliny nie uschły z powodu suszy. Prace mają się zakończyć do końca października br.

Zmiany dostrzegą też kierowcy. W wydzielonych zatoczkach, w których ma obowiązywać ruch jednokierunkowy przybędzie 18 miejsc parkingowych.
- Niestety nie ma możliwości wyłączenia rynku z ruchu samochodowego. A szkoda, bo wtedy zrobilibyśmy tutaj jeszcze piękniejsze miejsce - mówi B. Radny. - Chciałbym też zapewnić, że nikt nie planuje wprowadzenia u nas płatnych parkingów. W kolejce na remont czeka już ul. Piłsudskiego prowadząca z rynku do pl. Powstańców.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.