Nowe nazwy trzech ulic już przesądzone

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Nowe nazwy trzech ulic już przesądzone

Alicja Kucharska

Mieszkańcy ul. 22 Października w Łagowie, chcieli by i ta nazwa zniknęła z tabliczek. Ostatecznie pozostanie jednak bez zmian.

Od 11 do 25 sierpnia trwały konsultacje społeczne w Łagowie i Toporowie. Bo właśnie w tych miejscowościach muszą się zmienić nazwy ulic: Świerczewskiego, PGR oraz 1 Lutego. W konsultacje zaangażowali się mieszkańcy Toporowa. Niższa frekwencja była w Łagowie.

Zmiany są konieczne z uwagi na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Celem konsultacji było zebranie od mieszkańców propozycji nowych nazw ulic. Ostateczną decyzję podejmowali radni. – Propozycje mieszkańców to opinie, decyduje natomiast rada gminy – podkreśla wójt Czesław Kalbarczyk.

Ankiety konsultacyjne dostarczono mieszkańcom ulic, których nazwy muszą się zmienić. Natomiast wszyscy mieszkańcy mogli zgłosić swoje propozycje internetowo.

Pierwotnie konsultacje w Łagowie miały dotyczyć dwóch ulic: 1 Lutego oraz 22 Października. Ostatecznie od zmiany nazwy drugiej ulicy odstąpiono. Choć do urzędu wpłynęły trzy formularze. Dwie osoby opowiedziały się za nazwą Jana Pawła II, jedna za Panoramiczną. – Zastanawialiśmy się nad zmianą tejże ulicy, natomiast nie ma konieczności zmiany w ramach ustawy dekomunizacyjnej, dlatego ją zostawimy – zaznacza wójt.

Do naszej redakcji dodzwoniła się mieszkanka Łagowa, która nie kryła, że mieszkańcom ul. 22 Października bardzo zależało na zmianie nazwy. – A nagle, bez naszej wiedzy od tego odstąpiono – zaznacza. – Chcielibyśmy zmienić tę nazwę na Jana Pawła II. Mówimy o tym od bardzo dawna.
Wójt zapewnia, że taką procedurę można przeprowadzić na wniosek mieszkańców.

W przypadku ul. 1 Lutego wpłynęło osiem formularzy zgłoszeniowych, z czego pięć osób opowiedziało się za pozostawieniem nazwy 1 Lutego. Po jednym głosie uzyskały propozycje nazw Majowa, Rysia, Robotników Autostradowych. Radni nie skorzystali z tych propozycji, a podczas sesji zagłosowali za nazwą „Promenada”.

1 Lutego to najdłuższa ulica w Łagowie. Przy niej zlokalizowanych jest kilka przedsiębiorstw. – Niektórzy wpisali w ankietach, że ze względu na działalność gospodarczą, będą musieli ponieść dodatkowe wydatki. Dlatego nie chcą zmiany nazwy – komentuje Cz. Kalbarczyk.

Czesław Korytek z Łagowa ocenia, że zmiany nazw są niepotrzebne. – W Łagowie mieszkam od 1952 roku. Zanim funkcjonowała nazwa 1 Lutego, ulica nazywała się Łazienkowa. Moim zdaniem te zmiany nie są potrzebne. Tylko komplikują życie. To jest najdłuższa ulica w Łagowie – zaznacza.

Podobnego zdania jest pani Ewa. – To jest po prostu kolejny wymysł. I tak ludzie będą używali starej nazwy, a pojawią się problemy z dokumentami, aktami, księgami, adresami. Współczuję tym, co prowadzą działalność gospodarczą, bo ich zmiany dotkną najbardziej – mówi kobieta.

- Zaangażowanie w konsultacje było widoczne w Toporowie – mówi z zadowoleniem Kalbarczyk.
W Toporowie zmiana dotknie dwóch nazw. – Podczas zebrania wiejskiego, gdy podniosłem temat ulicy Świerczewskiego, to mieszkańcy ulicy PGR sami zaproponowali zmianę nazwy tejże ulicy – wyjaśnia wójt Czesław Kalbarczyk.

W związku ze zmianą nazwy Świerczewskiego wpłynęło aż 58 formularzy zgłoszeniowych. 50 osób opowiedziało się za nazwą Lipowa, pięć za Długą oraz trzy za Akacjową.

- Ulicę PGR podzielimy na dwie części. W związku z tym nadamy dwie nazwy ulic – dodaje wójt. Dla pierwszej z działek pojawiły się propozycje ul. Kasztanowej (5 zgłoszeń) oraz Dębowej (3 zgłoszenia), dla drugiej ul. Nowa (18 zgłoszeń) Kasztanowa (3 zgłoszenia) oraz Lipowa (1 zgłoszenie).

Ostatecznie Świerczewskiego zastąpi Lipowa, natomiast PGR – Kasztanowa oraz Nowa.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.