Nowe odkrycia w Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Nowe odkrycia w Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Koleśnik

Na terenie Zamku Piastowskiego trwają wykopaliska. Choć nie jest to duże przedsięwzięcie, to udało się odkryć kilka ciekawostek.

To pierwsze wykopaliska na terenie Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim w tym wieku. Zostały one zlecone przez lubuskiego konserwatora zabytków. Prace nadzoruje dr Jarosław Lewczuk, który zaznacza, że nie po raz pierwszy archeolodzy odkrywają historię lokalnego grodu.

- Pierwsze wykopaliska na terenie Zamku Piastowskiego miały miejsce po drugiej wojnie światowej - opowiada J.Lewczuk. - W 1959 r. prowadził je szczeciński oddział Pracowni Konserwacji Zabytków. Niestety w latach 90. zlikwidowano rejonowe PKZ i przez to straciliśmy wiele informacji z lat 60. i 70. Nie zostały one należycie zarchiwizowane.

Największe wykopaliska w Krośnie Odrzańskim prowadzono zaraz po największej powodzi, która miała miejsce w 1997 r.
- Zawaliła się wtedy jedna ściana, zamkiem zainteresowało się ministerstwo i przekazało pieniądze na kompleksowe badania - mówi Lewczuk.

Czytaj więcej 12 kwietnia w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.