Nowe przedszkole lekarstwem na brak miejsc dla maluchów z Międzyrzecza. Kiedy i gdzie powstanie?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Nowe przedszkole lekarstwem na brak miejsc dla maluchów z Międzyrzecza. Kiedy i gdzie powstanie?

Dariusz Brożek

Mamy dobrą wiadomość dla rodziców przedszkolaków z Międzyrzecza. Nawet bardzo dobrą! Do 15 czerwca przy Szkole Podstawowej nr 3 powstanie nowe przedszkole i skończą się ich problemy ze znalezieniem miejsc dla dzieci w gminnych placówkach.

To nie koniec dobrych wiadomości dla rodziców malu-szków. Władze miasta przymierzają się do utworzenia dwóch oddziałów żłobkowych w przedszkolu Pod Jarzębinką przy ul. Podbielskiego, które dawniej było żłobkiem.

Brak miejsc w przedszkolach to jeden z największych problemów mieszkańców Międzyrzecza. Przyczyna jest prosta. Poprzednie władze sprzedały dwa takie obiekty - w Obrzycach i przy ul. Chrobrego, a w dodatku w tym samym czasie zamknięte zostało przedszkole wojskowe. Efektem jest brak miejsc w placówkach publicznych i... powstanie kilku prywatnych przedszkoli.

- Gmina dopłaca wprawdzie za dzieci w placówkach niepublicznych, ale i tak wielu rodziców nie stać na taki wydatek. Dlatego niecierpliwie czekamy na zapowiadane przez władze nowe przedszkole - mówiła nam w poniedziałek pani Monika z os. Zachodniego.

Pomogła Bruksela

Przedszkole zostanie wybudowane dzięki unijnej dotacji. Gmina dostała 1 mln 160 tys. zł. - Koszt inwestycji to nieco ponad 3 mln 700 tys. zł. Pozostałą część wyłożymy z budżetu gminy. Budynek ma być gotowy już w połowie czerwca - zapowiada burmistrz Remi-giusz Lorenz.

Podpisali umowę

Zwiastunem inwestycji jest umowa, podpisana ostatnio przez burmistrza i właściciela firmy Pak-Bud Zbigniewa Pakułę z Gorzowa Wlkp., który wygrał przetarg. - Ekspresowy termin budowy będzie dla nas sporym wyzwanie, ale poradzimy sobie - zapewniał przedsiębiorca.

W podpisaniu umowy uczestniczyła m.in. dyrektorka „trójki” Teresa Kaminiarczyk, przedstawicielki rady rodziców - Agnieszka Michałek Mariola Łukaszyk, a także grupa zaciekawionych uczniów. Była wśród nich pier - wszoklasistka Lidia Trawińska, która deklarowała, że będzie opiekować się młodszymi koleżankami i kolegami. Dziewczynce będzie jednak o to dość trudno. Powód jest bardzo prozaiczny. Jaki?

- Przedszkole będzie oddzielone od szkoły. Będzie miało własny plac zabaw i stołówkę, z której korzystać będą także dzieci z podstawówki - zapowiada Izabela Korejwo, która kieruje gminną oświatą.

W nowym przedszkolu będzie 125 miejsc, tymczasem w prywatnych jest ich prawie o 100 więcej. Izabela Korejwo nie przewiduje jednak żadnych problemów podczas najbliższego naboru do tych placówek. - Niektórzy rodzice specjalnie wybierają przedzkola niepubliczne ze względu na prowadzone w nich dodatkowe zajęcia dla dzieci oraz bardziej dogodny dla nich czas pracy - twierdzi I. Korejwo.

Szkoła też się zmieni

Na zmiany szykuje się także „trójka”. Szkoła zostanie ocieplona, doczeka się także nowych instalacji - elektrycznej, paneli i systemów grzewczych. Prace rozpoczną się już w ferie zimowe. Będą kontynuowane latem, kiedy uczniowie mają wakacje.

Jak zaznacza dyrektorka, roboty budowlane nie będą zakłócać dzieciom nauki.

Dariusz Brożek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.